Το «πάλεψε» το Ρέθυμνο Aegean, αλλά υπέκυψε στο τέλος από τον Παναθηναϊκό

0

Τέλος στο σερί των δύο συνεχόμενων επιτυχιών έβαλε στο Ρέθυμνο Aegean ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 77-94 στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

Η ομάδα μας το «πάλεψε» για ένα ημίχρονο αλλά η αστοχία μας «πρόδωσε» στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη ο Παναθηναϊκός μέσα στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη». Παράλληλα, οι φίλαθλοι μας δημιούργησαν μία φανταστική ατμόσφαιρα, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πολύ υψηλού επιπέδου παιχνίδι με εντυπωσιακές φάσεις, ενώ στο τέλος χειροκρότησαν όλοι όρθιοι την προσπάθεια της ομάδας μας.

Πολύ «μεστό» παιχνίδι πραγματοποίησε ο Μουχάμαντ Φαγιέ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους ((3/5δίπ., 3/3τρίπ., 1/1β., 5ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 32:58), με τον Κράβιτς να ακολουθεί κατά «πόδας» με 15 πόντους.

1ο Δεκάλεπτο

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς το Ρέθυμνο Aegean, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-0 στο 1’ με 5 πόντους του Φαγιέ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (5-5) αλλά οι Καλαμπόκης και Σάφτενααρ με σερί 6-0 έκαναν το 11-5 στο 4’. Η μεγαλύτερη διαφορά πραγματοποιήθηκε στο 6’ με τον Καλαμπόκη να γράφει το 16-9. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν αλλά το Ρέθυμνο Aegean κρατούσε το προβάδισμα  μέχρι και το 9ο λεπτό (21-19), με τον Γκιστ να βάζει για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του με 21-22 στα 34’’ πριν το τέλος, το οποίο ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Aegean συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικό μπάσκετ και στο 2ο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα με 26-24 στο 13’ μετά από τρίποντη «βόμβα» του Σίμπσον. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια (30-33 στο 15’) αλλά οι παίκτες μας ήταν συνεχώς μέσα στο παιχνίδι, αποδίδοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Όποτε σκόραραν οι φιλοξενούμενοι, η ομάδα μας έβρισκε τις λύσεις πότε με τον Φαγιέ, πότε με τον Σάφτενααρ πότε με τον Κάουνσιλ, κρατώντας επαφή στο σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά στο 39-47 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά των φιλοξενούμενων.

3ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με 41-51 στο 21’. Στην συνέχεια η αστοχία πρόδωσε την ομάδα μας, με τους φιλοξενουμένους να το εκμεταλλεύονται και να φτάνουν την διαφορά στο +17 (43-60 στο 25’). Όμως, ο Σάφτενααρ με 4 συνεχόμενους δικούς του πόντους μείωσε σε 47-60 στο 24’. Το 49-67 (μεγαλύτερη διαφορά) έγινε 57-69 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-71.

4ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Aegean δεν βρήκε σκορ στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί και με 22 πόντους (57-79 στο 34’). Η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει με τους Κράβιτς και Σίνη, με τον Δουλγεράκη να περνάει και αυτός μέσα, και το πέτυχαν με το 68-84 στο 27’. Μάλιστα, ο μικρός της ομάδας μας πέτυχε τρίποντο, μειώνοντας σε 75-92 στο 39’. Τελικώς το τελικό αποτέλεσμα «έγραψε» 77-94 για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-47, 57-71, 77-94.

Ρέθυμνο Aegean (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 5(1), Σχίζας 1, Κουμπούρας 6, Σάφτενααρ 9, Κάνσιλ 4, Άλλεν 9(1), Καλαμπόκης 7(1), Φαγιέ 16(3), Σίνης 2, Χείλαρης, Κράβιτς 15 , Δουλγεράκης 3(1).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 7(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9(1), Φώτσης 5, Παππάς 19(3), Διαμαντίδης 7(1), Γκιστ 19(2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 7, Λούντζης 2, Λαουάλ 8.