MENOY
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μεγαλειώδης εμφάνιση και νίκη για το Ρέθυμνο Aegean με 95-85 στα Τρίκαλα

0

«Φωτιά» ενόψει πλέι οφ έβαλε το Ρέθυμνο Aegean, το οποίο επικράτησε με 85-95 των Τρικάλων, εκτός έδρας, για την 25η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα μας κατάφερε να επιβληθεί σε όλα τα σημεία του αντιπάλου της, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Στο 1ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας κατάφεραν να πάρουν διαφορά 15 πόντων (4-19 στο 5’) αλλά στην συνέχεια το ματς έγινε ντέρμπι (56-56 στο 25’), με τους Κουμπούρα και Καλαμπόκη να κρατούν την ομάδα μας μέσα στο παιχνίδι. Όμως, με ένα επιθετικό ξέσπασμα από τον Κάουνσιλ στην τελευταία περίοδο «οδήγησε» εκ του ασφαλούς το Ρέθυμνο Aegean στη νίκη με 95-85.

Πρωταγωνιστές ήταν όλοι οι αθλητές του Θανάση Σκουρτόπουλου, αφού κανείς τους δεν υστέρησε, με πέντε από αυτούς να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Καλαμπόκης πέτυχε 16 πόντους (3/4διπ., 2/3τριπ., 4/4β., 3ασ.), ο Κάουνσιλ 15 πόντους (1/3διπ., 4/4τριπ., 1/4β., 2ριμπ., 6ασ., 1κλ.), ο Κουμπούρας 13 πόντους (5/6διπ., 1/2τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 1κοψ., 1κλ.), με τον Φαγιέ να σημειώνει τον ίδιο αριθμό πόντων (13π., 4/4διπ., 1/4τριπ., 2/6β., 8ριμπ., 1ασ., 1κοψ, 1κλ.) και ο Σάφτενααρ 12 πόντους (6/8διπ., 5ριμπ., 1ασ., 2κοψ.).

Πλέον, τα σενάρια είναι πολλά, με το Ρέθυμνο Aegean να βρίσκεται στην 5η θέση του πρωταθλήματος μαζί με την (ΑΕΚ με 39 βαθμούς), ενώ την 26η και τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί τον Άρη (17:00) στο «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα μας, πλέον, μπορεί να καταταγεί από 4η μέχρι και 7η. Με νίκη επί του Άρη με πάνω από 8 πόντους στο τελευταίο παιχνίδι και ήττα της ΑΕΚ από τον ΚΑΟΔ, θα την φέρει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κερδίζοντας το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Σε περίπτωση που επικρατήσουμε με κάτω από 8 πόντους και ηττηθεί η ΑΕΚ τότε θα τερματίσουμε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Εάν κερδίσει η ΑΕΚ εκτός έδρας του ΚΑΟΔ, και επιβληθούμε του Άρη θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία, ενώ αν ηττηθούμε στο τελευταίο μας παιχνίδι, θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του Κολοσσού για το ποιος από τους δυο μας θα βγει 6ος ή 7ος.

1ο Δεκάλεπτο

Αποφασιστικά μπήκαν οι παίκτες της ομάδας μας στο ματς, καθώς μετά το 4-6 στο 2’, κατάφεραν με ένα επιθετικό ξέσπασμα από τους Φαγιέ, Χόλις και Σάφτενααρ να σημειώσουν 13 αναπάντητους πόντους με το σκορ να «απογειώνεται» στο 4-19 στο 5’. Στην συνέχεια, το Ρέθυμνο Aegean διατήρησε την διψήφια διαφορά (13-23 στο 8’), με τα Τρίκαλα να μειώνουν σε 18-23 στο 8’. Τελικά, το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 22-27.

2ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» και άλλο την διαφορά, με αποτέλεσμα το 27-29 στο 11’. Όμως, οι Χείλαρης (με τρίποντο) και ο Κουμπούρας (με λέι-απ) έδωσαν «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα μας στο 13’ (27-35). Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 29-41 στο 15’. Η συνέχεια δεν ήταν ίδια καλή για το Ρέθυμνο Aegean, το οποίο δέχθηκε σερί 17-4 για να πάρουν το προβάδισμα οι γηπεδούχοι, για 2η φορά από την αρχή, με 46-45, 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως, ο Κουμπούρας έδωσε ξανά τη λύση και με τον 10ο πόντο του (5/5 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 10 λεπτά συμμετοχής) διαμόρφωσε το 46-47 για την ομάδα μας, στο ημίχρονο.

3ο Δεκάλεπτο

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι, πλέον, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν την 3η περίοδο, σκοράροντας εκατέρωθεν, με τον Σχίζα (με καλάθι και φάουλ) να ισοφαρίζει σε 56-56 στο 25’ (56-53 στο 24’). Μάλιστα, ο αρχηγός μας, Γιάννης Καλαμπόκης, με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα μας με 62-65 στο 26’. Η «μηχανή» του Ρέθυμνο Aegean είχε πάρει μπρος για τα καλά, με τους Φαγιέ και Κάουνσιλ να αυξάνουν την διαφορά στο +8, με το 64-72 να είναι το σκοτ του δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Η 4η περίοδος ξεκίνησε εξαιρετικά για το συγκρότημα του Θανάση Σκορτόπουλου, με τους Κάουνσιλ και Φαγιέ να ανεβάζουν την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (64-77 στο 33’). Σε εκείνο το σημείο τα Τρίκαλα έκαναν την αντεπίθεση τους και με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 72-79 στο 35’. Ο Κάουνσιλ συνέχισε να «πυροβολεί» και με την βοήθεια του Σάφτενααρ απάντησαν με 5 πόντους για το 72-84 στο 37’. Ο Άλεν με το πρώτο του τρίποντο και με δύο βολές του Καλαμπόκη έβαλαν τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για νίκη, με το σκορ να γίνεται 76-89 στο 38’. Τελικά, η ομάδα μας πήρε μία σπουδαία νίκη με 85-95, ενώ απομένει μία αγωνιστική για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας

Τα Δεκάλεπτα: 22-27, 46-47, 64-72, 85-95.

Τρίκαλα BCARIES (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 17(3), Νικολόπουλος, Τρέισι 15, Τσούπκοβιτς 11, Πάνος 17, Σπανός, Καμαριώτης 2, Ματαλών 9(1), Θώδος 2, Βαριτιμιάδης, Χουχούμης 3(1), Λίνκβιστ 9(1).

Ρέθυμνο Aegean (Θ. Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5, Κουμπούρας 13(1), Σάφτενααρ 12, Κάουνσιλ 15(4), Άλεν 6(2), Καλαμπόκης 16(2), Φαγιέ 13(1), Σίνης 4, Χείλαρης 5(1), Κράβιτς, Δουλγεράκης, Χόλις 6(1).