MENOY
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ήττα στο ΟΑΚΑ με 84-62 για το Ρέθυμνο Cretan Kings

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings «πάλεψε» αλλά τελικά ηττήθηκε με 84-62 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα μας στάθηκε αξιοπρεπέστατα, ενώ ο κόουτς Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του, πλην του Σάφτενααρ. Ο Ολλανδός καλαθοσφαιριστής ένιωσε αδιαθεσία πριν το παιχνίδι που δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί.

Κορυφαίος παίκτης για το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο Κάρτερ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, και είχε μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Επίσης, ο Χάροου ακολούθησε με 13 πόντους, ενώ ο Ντελινινκάιτις σημείωσε 9 πόντους. Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο νεαρός παίκτης, Ηλίας Θεοδωρίδης, ο οποίςο έπαιξε για σχεδόν 14 λεπτά, μετρώντας 5 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-2 χάρη σε δύο τρίποντα του Γιάνκοβιτς αλλά ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 6-5 στο 3’. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 8-7, ενώ οι γηπεδούχοι με νέο τρίποντο του Φελντέιν αύξησαν την διαφορά στο 11-7 στο 4’. Οι Στόουν και Σχίζας με δύο τρίποντα μείωσαν σε 14-13 στο 7’, με την ομάδα μας να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 16-17 στο 8’, μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Κάρτερ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 6-2 διαμόρφωσε το 22-18, σε μία εξαιρετική α’ περίοδο για την ομάδα μας.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 5-0 το β’ δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 27-19 στο 12’. Οι παίκτες μας αποδείχθηκαν άστοχοι στο ξεκίνημα, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να ανεβάσουν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (29-19 στο 14’). Ο Χάροου με δύο εύστοχα δίποντα μείωσε προς το παρόν σε 31-23, ενώ στην συνέχεια ι γηπεδούχοι με σερί 8-2 έκανε το 39-25 στο 17’. Η μεγαλύτερη διαφορά πραγματοποιήθηκε στο 18’, για το 43-27. Ο Κάρτερ με δύο επιπλέον καλάθια έφτασε πρώτος σε διψήφιο αριθμό πόντων (13π.), με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ με 45-31.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο Cretan Kings εξακολούθησε να αστοχεί, με τους γηπεδούχους να φτάνουν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της για το 54-35 στο 25’. Οι Κάρτερ και Χάροου μείωσαν σε 54-40 στο 28’. Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις επιθετικά και με μικρό σερί 5-0 επανέφεραν την διαφορά στους 19 πόντους (59-40 στο 29’). Παράλληλα, οι νεαροί Θεοδωρίδης και Δουλγεράκης πέρασαν στο ματς, παίρνοντας αρκετό χρόνο συμμετοχής. Τελικά, ο Παππάς με εύστοχο σουτ στην λήξη διαμόρφωσε το 61-43 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Στα πρώτα 2 λεπτά του δ’ δεκαλέπτου οι Ντελινινκάιτις και Στόουν μείωσαν σε 61-49. Στην συνέχεια, τα λάθη σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών μας ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +27 (77-50 στο 37’). Το μεγάλο προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρήθηκε, μέχρι το τέλος του ματς, με τον κόουτς Σκουρτόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 61-43, 84-62.

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 13 (9 ριμπάουντ, 3 τρίποντα), Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 9 (1), Καλάθης 11 (7 ασίστ), Παπαγιάννης 5, Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης 7 (1), Φώτσης 7 (12 ριμπάουντ), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 9 (1), Κούζμιτς.

Ρέθυμνο CretanKings(Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9(2), Σχίζας 5(1), Μάντεν, Στόουν 8(1), Κάρτερ 18(1), Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης 2, Χάροου 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 5(1).