Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 83-58

0

Δέκατη όγδοη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με το Ρέθυμνο πέτυχε ο Ολυμπιακός καταβάλλοντας τους Ρεθυμνιώτες με 83-58 στο ΣΕΦ.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δημιούργησε διψήφια διαφορά από το 14-4 και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 χάρη σε σκορ 31-18. Ακολούθησε +22 με το 50-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οπότε προσέδωσε τυπικό χαρακτήρα στο δεύτερο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης της 10ης αγωνιστικής της Basket League διασφαλίζοντας από νωρίς τη δέκατη νίκη σε ισάριθμα ματς του ελληνικού πρωταθλήματος. Εξάλλου, στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους δεκατέσσερις πόντους φθάνοντας στο +25 χάρη σε 77-52 στην τέταρτη περίοδο και στο τελικό 83-58.

Η νίκη περιγράφεται και από τον χρόνο συμμετοχής των παικτών, καθώς ουδείς έπαιξε πάνω από είκοσι πέντε λεπτά, ενώ είναι επίσης χαρακτηριστικό πως μονάχα ο Ιωάννης Παπαπέτρου ξεπέρασε τους δέκα πόντους σημειώνοντας δεκατρείς. Μόλις 19:26 χρειάστηκε ο Βασίλης Σπανούλης για οκτώ πόντους και ισάριθμες ασίστ, ενώ μέσα σε όλα επέστρεψε στη δράση ο Δημήτρης Αγραβάνης (0/1 δ., 7:22). Από τους φιλοξενούμενους, που υποχώρησαν αμαχητί στο 5-5 γνωρίζοντας δέκατη όγδοη συνεχόμενη ήττα από τον Ολυμπιακό με διαφορά μεγαλύτερη των δεκαπέντε πόντων, ο Χάρης Γιαννόπουλος ξεχώρισε με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 8, Γιανγκ 9, Τολιόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 8, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Λοτζέσκι 3 (1), Αθηναίου 8 (1).

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 8, Άρνολντ 11 (1), Φιτζπάτρικ 11, Τάλτον, Καμπερίδης 3, Θεοδωρίδης, Ζάμπας 3 (1), Γιαννόπουλος 16 (4), Κράβιτς 4, Έντουαρντς 2.