Βαριά ήττα του Ρεθύμνου στο Αλεξάνδρειο

0

«Βαριά» ήττα με 98-50 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο για την 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα μας έχασε τον έλεγχο και τον ρυθμό του παιχνιδιού από το ξεκίνημα (23-6 στο 10’). Στην συνέχεια η δυστοκία και τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση είχαν σαν αποτέλεσμα ο Άρης να ξεφύγει στο σκορ και να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη, με τον πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 98-50.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον Άρνολντ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα και να ακολουθεί ένα σερί 9-0 από τον Άρη, για το 9-2 (4’). Έπειτα, Άρνολντ και Κράβιτς μείωσαν σε 9-5, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα λάθη της ομάδας μας και με σερί 7-0 ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-5 στο 7’). Στο τελευταίο 3λεπτο δεν άλλαξε κάτι για την ομάδα μας, συνεχίζοντας να έχει επιθετικό πρόβλημα, με τον Άρη να διαμορφώνει το 23-6 της περιόδου.

2ο Δεκάλεπτο

Η παρουσία των Χριστοδούλου, Ραζή και Καμπερίδη στην πεντάδα έδωσε ενέργεια και λύσεις στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας μας μειώνοντας σε 27-15 με επιμέρους σκορ 4-9 (12’). Στη συνέχεια παρότι οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +18 (33-15 στο 13’), οι Κράβιτς, Χριστοδούλου και Τάλτον απάντησαν για το 36-21 (15’). Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Άρη προηγούμενο με 46-26.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη οι Τάλτον και Άρνολντ πέτυχαν 5 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους, μειώνοντας σε 46-31 (21’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Άρης απάντησε άμεσα με σερί 10-2 (56-33), ενώ ο Άρνολντ σημείωσε τους τελευταίους πόντους της ομάδας μας (56-36 στο 24’), μένοντας άποντη για τα επόμενα 4 λεπτά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν και να ανεβάσουν την διαφορά στο 67-36 (27’) οι γηπεδούχοι, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 75-40.

4ο Δεκάλεπτο

Στην 4η περίοδο συνεχίστηκαν τα πολλά λάθη, η έλλειψη συγκέντρωσης και τα άσχημα ποσοστά στην επίθεση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Άρης να διευρύνει ακόμη περισσότερο την διαφορά, με το πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 98-50.

Τα δεκάλεπτα: 23-06, 46-26, 75-40, 98-50.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 4, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 13(2), Κάμινγκς 6(1), Ζάρας 9(3), Μούρτος 4, Σίμτσακ 12, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 18, Ντραγκίσεβιτς 12(1).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 7, Άρνολντ 11, Φιτζπάτρικ 4, Σάφτενααρ 4, Τάλτον 8(1), Καμπερίδης 5(1), Θεοδωρίδης 2, Κράβιτς 9, Τζόσεφ.