Πρώτη εντός έδρας ήττα για το Ρέθυμνο στην αυλαία του 2017

0

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε αγωνιστικά το 2017 για το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν με 80-86 από την ουραγό Δόξα Λευκάδας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Με πρωταγωνιστή έναν πρώην παίκτη του Ρεθύμνου, τον Γιάννη Ψαθά, η Δόξα κατάφερε να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της χρονιάς και να πάρει βαθιά ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν στην Κρήτη χωρίς ψηλούς και με δέκα παίκτες, όμως αποδείχτηκαν πολύ δυνατοί ψυχικά. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της μέσα στη ρακέτα με τον Κράβιτς κι έτσι προηγήθηκε με 22-18 στο 10'.

Στη συνέχεια ανέλαβαν Άρνολντ και Καμπερίδης για να βρεθεί η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη στο +9 (35-26) στο 15'. Η Δόξα Λευκάδας δεν εγκατέλειψε και με σερί 4-14 ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε με 40-39 στο 19', ενώ το ημίχρονο έληξε 42-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανάλαβε ο Ψαθάς, ο οποίος έδωσε ξανά ηνία στην ομάδα του με 44-46 στο 23', αλλά και με 51-56 στο 27'.

Ο Φιτζπάτρικ πήρε προσπάθειες, έδωσε πόντους στο Ρέθυμνο και στο 29' έφερε το ματς στην ισοπαλία, με 57-57.

Το παιχνίδι έμεινε ισορροπημένο ως το ξεκίνημα της 4ης περιόδου όταν με σερί 1-5, η ομάδα της Λευκάδας βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8 (58-66). Οι «κεραμιδί» βρήκαν λύσεις από  τον πάγκο και απάντησαν με σερί 13-2 για να προηγηθούν με 73-68 στο 35':30'', αλλά και με 80-75 με τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 38'. Στα δυο τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και η Δόξα με ένα τρίποντο και φάουλ του Ρόμπινσον ξαναπήρε τα ηνία με 80-82 στο 39' και δεν το έχασε ποτέ φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη γι' αυτή.