Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Ρεθύμνου, «κλείδωσε» τα πλέι οφ

0

Έπειτα από την πρεμιέρα στη Ρόδο, το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να επιστρέψει στις εκτός έδρας επιτυχίες, κατακτώντας μία πολύ σπουδαία νίκη με 80-84 επί του Προμηθέα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Με αυτό το δίποντο η ομάδα μας εδραιώθηκε στην 7η θέση, αναμένοντας πλέον και μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφ.

Στην καλύτερη της εμφάνιση μακριά από το Ρέθυμνο, η ομάδα μας συνέχισε το νικηφόρο σερί, κατακτώντας την 3η συνεχόμενη νίκη της. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να μπαίνουν αποφασιστικά στην αναμέτρηση, καθώς βρέθηκαν μπροστά με 17-24 (8′). Στην συνέχεια με ένα σερί 15-1 ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με 36-32 (15′), με την διαφορά να αυξάνεται στο 62-55 (27′). Όμως, αρχικά ο εξαιρετικός Λέμον έφερε το ματς στα ίσια (70-70) στο 33′, με την “σκυτάλη” να παίρνει ο Τάλτον. Ο Αμερικανός γκαρντ με 13 συνεχόμενους δικούς του πόντους ουσιαστικά έδωσε προβάδισμα νίκης με 76-83 (1.30 λεπτό πριν το φινάλε) και την κόρνα της λήξης να βρίσκει την ομάδα μας νικήτρια με 80-84.

Άπαντες βοήθησαν για αυτή την πολύ σπουδαία επιτυχία, με τον Λέμον να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και τον Φιτζπάτρικ να ακολουθεί με 19. Τέλος, ο Τάλτον με τους 13 πόντους που σημείωσε στο τελευταίο 7λεπτο ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει προβάδισμα με 4-6. Ο Φαγιέ με 5 συνεχόμενους πόντους και σερί 8-3 έβαλε μπροστά την ομάδα του με 12-9 (5′). Οι Σάφτενααρ και Χριστοδούλου ισοφάρισαν σε 14-14, ενώ το επόμενο δίλεπτο ανήκε στην ομάδα μας. Με επιμέρους σκορ 3-10 από τους Λέμον και Χριστοδούλου έγραψαν την μεγαλύτερη διαφορά με 17-24 στο 8′. Τελικά ο Φαγιέ απάντησε για το 21-25 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας με τους Καμπερίδη και Άρνολντ να “πυροβολούν” από τα 6.75μ. για την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (21-31 στο 11′). Όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στην συνέχεια και με σερί 10-0 ισοφάρισαν αρχικά σε 31-31 (13′), με τους Μουρ και Γερομίχαλο να σκοράρουν ξανά για το 36-32 (15′). Το Ρέθυμνο Cretan κατάφερε να ισορροπήσει εκ νέου το παιχνίδι, με τους Φιτζπάτρικ, Λέμον και Γιαννόπουλο να κάνουν το 42-43 και τον Φαγιέ να διαμορφώνει το 44-43 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες άρχισαν δυναμικά, με τον Φιτζπάτρικ να φέρνει το ματς στα ίσια (48-48) και τον Γκίκα απαντάει άμεσα για το 51-48 στο 22′. Στο επόμενο δίλεπτο κανείς δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στην συνέχεια ο Προμηθέας εμφανίστηκε πιο εύστοχος με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 62-55 (27′). Από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας μας, με τους Λέμον, Φιτζπάτρικ και Άρνολντ να πραγματοποιούν σερί 11-4, μειώνοντας στον πόντο (66-65), αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το τελευταίο καλάθι της περιόδου για το 68-65.

4ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα της δ’ περιόδου προμήνυε ντέρμπι, καθώς το 70-65 έγινε γρήγορα 70-70 χάρη στον Λέμον (33′). Την “σκυτάλη” πήρε ο Τάλτον, ο οποίος με δικούς του 8 πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα μας με 74-78 (35′). Σα να μην έφτανε αυτό ο ίδιος παίκτης σήκωσε στις “πλάτες” του την ομάδα μας και με ακόμη 5 δικούς του πόντους της έδωσε προβάδισμα νίκης με 76-83, μόλις 1.30 λεπτό πριν τη λήξη. Τελικά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με τον Φιτζπάτρικ να ευστοχεί στην τελευταία βολή του ματς για το τελικό 80-84, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βαγγέλης Αγγέλου): Γκίκας 7(1), Πέττας 2, Φαγιέ 14(2), Σαρικόπουλος, Μουρ 18(1), Παπαντωνίου 7(1), Μπλάσινγκεϊμ 2, Γερομιχαλός 4, Ντίκερσον, Τζόνσον, Τόντιτς 11(1), Τζόουνς 15(2).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Χριστοδούλου 7(1), Άρνολντ 10(1), Φιτζπάτρικ 19(4), Σάφτενααρ 4, Λέμον 23, Ραζής, Τάλτον 13(3), Καμπερίδης 3(1), Γιαννόπουλος 5(1), Κώττας, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης.