Με τρίποντο του Άρνολντ το Ρέθυμνο νίκησε 73-70 τον ΠΑΟΚ

0

Καρδιές έσπασαν πριν από λίγο στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», με την αναμέτρηση Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ να κρίνεται πραγματικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα μας κατάφερε να σημειώσει την 2η συνεχόμενη επιτυχία της, με τον Άρνολντ να πετυχαίνει το… τρίποντο της χρονιάς για το τελικό 73-70.

Σε πραγματικό «θρίλερ» εξελίχθηκε το σημερινό παιχνίδι, με την ομάδα μας να το ελέγχει στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου (29-15 στο 21’). Από κει και έπειτα ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις (39-37 στο 20’), με το ματς να αποκτά τον χαρακτήρα του ντέρμπι σε όλο το 2ο μέρος. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 68-70 περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, αρχικά ο Γκάρι Τάλτον ισοφάρισε σε 70-70, με την ομάδα μας να έχει την τελευταία επίθεση στα «χέρια» της. Ο Άρνολντ σηκώθηκε σχεδόν από το κέντρο με την μπάλα να καταλήγει στο καλάθι των αντιπάλων για το 73-70, περίπου 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν βρήκε την απάντηση στον χρόνο που απέμενε, με τους παίκτες και όλο το κλειστό να πανηγυρίζουν μία τεράστια σημασίας νίκη, αυξάνοντας κατακόρυφα τις ελπίδες για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Πολυτιμότερος παίκτης αναμφίβολα είναι ο Άρνολντ για το νικητήριο τρίποντο που πέτυχε, αλλά ήταν και πρώτος σκόρερ της ομάδας μας με 16 πόντους, όσους πέτυχε και ο Γκάρι Τάλτον. Επίσης, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν όλοι οι καλαθοσφαιριστές που αγωνίστηκαν, με τους Φιτζπάτρικ (13π.) και Γιαννόπουλο (11π.) να ολοκληρώνουν το «καρέ» των διψήφιων.

Παράλληλα, εκτός από τους παίκτες και το τεχνικό τιμ του Ρέθυμνο Cretan Kings, αξίζουν ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ όλοι οι φίλαθλοι της ομάδας μας που παρευρέθηκαν στο γήπεδο, δίνοντας την ώθηση που χρειαζόταν για να πανηγυρίσουν ακόμη μία σπουδαία επιτυχία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Δυναμικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ παίρνοντας προβάδισμα με 2-8. Στην συνέχεια, η ομάδα μας με δύο συνεχόμενα τρίποντα και σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 12-8 (6’). Οι παίκτες μας κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό στην συνέχεια, απόρροια της καλής αμυντικής λειτουργίας, για το 18-12 (8’). Έπειτα, ανέλαβε δράση ο Γκάρι Τάλτον, ο οποίος με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έδωσε διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα μας, διαμορφώνοντας το 25-15 του 1ου δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Όπως ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος έτσι ξεκίνησε η 2η, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να αυξάνει την διαφορά στο +14 (29-15). Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στην συνέχεια (29-19 στο 12’), με τον Χάρη Γιαννόπουλο να απαντάει με καλάθι και φάουλ (32-19). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια και με επιμέρους 4-9 μείωσε σε 36-28 (15’). Μάλιστα, η διαφορά κατέβηκε στο καλάθι και στο 39-37, το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 39-39 αλλά ο Φιτζπάτρικ με δύο τρίποντα έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα μας με 45-39 (21’). Όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και με σερί 10-3 μπήκαν ξανά μπροστά μετά από πολλή ώρα (48-49 στο 25’). Το παιχνίδι είχε πλέον αποκτήσει χαρακτήρα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Η τελευταία λέξη όμως ανήκε στον Χάρη Γιαννόπουλο, ο οποίος ευστόχησε σε ένα εξαιρετικά δύσκολο τρίποντο, ολοκληρώνοντας την περίοδο με το σκορ στο 58-57.

4ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου άνηκε στην ομάδα μας, καθώς ο Άρνολντ πέτυχε συνεχόμενα καλάθια (62-57 στο 33’), με τους Λέμον και Σάφτενααρ να ανεβάζουν την διαφορά στο +7 (66-59 στο 35’). Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι στην συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει εκ νέου σε 68-68 (38’). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τον Άρνολντ να αστοχεί σε δύο βολές και να χάνει την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα μας, ενώ από την αντίθετη πλευρά ο Σόμπι έκανε το 68-70, 1.36 λεπτά πριν το φινάλε. Οι παίκτες μας όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Γκάρι Τάλτον ισοφάρισε αρχικά σε 70-70, με τον Άρνολντ να σηκώνεται στα 6 δευτερόλεπτα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, σκοράροντας το καλάθι της χρονιάς για το 73-70. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει στον χρόνο που απέμενε με την ομάδα μας να παίρνει μία τεράστια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 39-37, 58-57, 73-70.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας 2, Άρνολντ 16(2), Φιτζπάτρικ 13(2), Λέμον 6, Γιαννόπουλος 11(2), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ 9, Τάλτον 16(1), Καμπερίδης, Θεοδωρίδης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, ΜακΦάντεν 8, Γλυνιαδάκης 2, Πέινερς 9(1), Μαργαρίτης 11(1), Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 5(1), Μιλιένοβιτς, Κλάντον 13, Σόμπι 14(1).