Στο «Μελίνα Μερκούρη» θα κριθεί η πρόκριση

0

Τη βοήθεια των φιλάθλων του θα χρειαστεί το Ρέθυμνο Cretan Kings για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs, καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στον Κολοσσό εκτός έδρας, χάνοντας με 78-73, με τη σειρά να μεταφέρεται στο «Μελίνα Μερκούρη». Την Τετάρτη (26/4) στις 17.00 θα υποδεχθεί τη Ροδίτικη ομάδα, με στόχο να πανηγυρίσει μαζί με τον κόσμο της τη νίκη που θα της δώσει την πρόκριση στα προημιτελικά. Πάντως, η ομάδα μας έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Ανδρικόπουλου, Πουρσανίδη Κ. και Γεωργιάδη, οι οποίοι δεν σφύριξαν με τα ίδια μέτρα και τα ίδια σταθμά τις δύο ομάδες στη σημερινή αναμέτρηση.

Αγωνιστικά το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε την πρωτοπορία στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με τη μέγιστη διαφορά να σημειώνεται στο 19’ (29-39), έπειτα από ρεσιτάλ των παικτών μας έξω από τα 6.75μ. Στη συνέχεια δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά, 3 λεπτά πριν το φινάλε, με 72-66. Καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή του σκορ έπαιξαν και τα σφυρίγματα των διαιτητών που αδίκησαν εμφανώς την ομάδα μας. Στη συνέχεια, οι Γιαννόπουλος και Καμπερίδης μείωσαν σε 75-73, με τον Λέμον να αστοχεί σε τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και τον Κολοσσό να «κλειδώνει» τη νίκη με 78-73.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας αναδείχθηκε ο Τάλτον, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με 21 πόντους, ενώ ο Γιαννόπουλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους (4/5 τρίποντα).

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ο Τάλτον άνοιξε λογαριασμό για το Ρέθυμνο Cretan Kings, δίνοντας προβάδισμα με 3-4 στο 3’. Ο Κολοσσός απάντησε με σερί 5-0 (8-4), με τους Καμπερίδη, Τάλτον και Ραζή να σημειώνουν 4 συνεχόμενα τρίποντα, διατηρώντας την ομάδα μας σε ρόλο «οδηγού» με 12-16 (7’). Το σκορ του α’ δεκαλέπτου έκλεισε ο Ρέντικ, διαμορφώνοντας το 14-16.

2ο Δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (19-17 στο 12’), αλλά οι Λέμον και Γιαννόπουλος διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα την ευστοχία έξω από τα 6.75μ. ισοφαρίζοντας σε 23-23 (15’). Έπειτα, οι Τάλτον, Σάφτενααρ και Γιαννόπουλος δημιούργησαν σερί 10-3, για τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή  (26-33 στο 17’). Μάλιστα, ο Χριστοδούλου με δύο δικά του τρίποντα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (29-39 στο 19’), με τον Γεωργαλή να μειώνει σε 32-39, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη αν και ο Κολοσσός πίεσε, μειώνοντας σε 34-39, ο Φιτζπάτρικ «ξεκόλλησε» την ομάδα μας μετά από 4 λεπτά χωρίς σκορ (36-43 στο 24’). Οι γηπεδούχοι μάλιστα με μικρό σερί 7-2 έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι (43-45), αλλά οι Άρνολντ, Γιαννόπουλος και Φιτζπάτρικ έγραψαν το 45-53 στο 27’. Όμως, οι παίκτες μας παρέμειναν άστοχοι στο επόμενο 2λεπτο, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να περάσουν μετά από πολλή ώρα μπροστά στο σκορ με 57-56 (29’), με τον Τάλτον να διαμορφώνει ο 57-58 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Ο Τάλτον συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, πετυχαίνοντας τον 19ο πόντο του (59-63 στο 31’), αλλά και πάλι ο Κολοσσός βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με 65-63, έπειτα από σερί 6-0 (34’). Ο Καμπερίδης με 3/4 βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα μας (65-66) στο 35’. Η αστοχία συνεχίστηκε για το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τους γηπεδούχους να απαντούν και να παίρνουν σοβαρό προβάδισμα με 72-66 στο 37’. Οι Γιαννόπουλος και Καμπερίδης προσπάθησαν για την ανατροπή (75-73 στο 39’), αλλά ο Λέμον αστόχησε σε τρίποντο στα 25’’ πριν το φινάλε, με τους Βασιλόπουλο και Σαλούτστρο να διαμορφώνουν το τελικό 78-73, στέλνοντας τη σειρά σε 3ο αγώνα, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 26 Απριλίου στις 17.00 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 57-58, 78-73.

Κολοσσός H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 4, Σαλούστρος 9, Άχονεν 9 (3), Βασιλόπουλος 18 (1), Χολ 12 (2), Λιάπης 3 (1), Τσούκου 13 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουότσον 7.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ραζής 3 (1), Άρνολντ 7 (1), Φιτζπάτρικ 7 (1), Τάλτον 21 (3), Καμπερίδης 8 (1), Χριστοδούλου 6 (2), Σάφτενααρ 5 (1), Γιαννόπουλος 12 (4), Λέμον 4 (1), Κώττας, θεοδωρίδης.