Ρέθυμνο Cretan Kings: Φιλική νίκη επί της SODERTALJE KINGS με 70-63

0

Το 4ο φιλικό του παιχνίδι ολοκλήρωσε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 70-63 της σουηδικής Sodertalje Kings στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

Σε μία αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα ο προπονητής μας Νίκος Βετούλας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτες και σχήματα, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι αθλητές μας μπήκαν νωθρά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 15-16. Όμως, στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους, με τους Μέντλοκ, Ρόμπερτσον και Μούντι να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75μ., παίρνοντας το προβάδισμα με 44-31 στο ημίχρονο. Στη επανάληψη, η ομάδα μας «κατέβασε» ταχύτητα, με τους Σουηδούς να βρίσκουν την ευκαιρία για να μειώσουν σε 56-50 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Από κει και πέρα και μέχρι το φινάλε του ματς, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, φτάνοντας στη 2η φιλική τους νίκη με 70-63.

Να σημειώσουμε πως από τη σημερινή αναμέτρηση απουσίαζαν τόσο ο αρχηγός μας Χάρης Γιαννόπουλος, όσο και ο Τρεϊβόν Ράιτ, καθώς ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

Αύριο στις 18.30 το Ρέθυμνο Cretan Kings θα υποδεχθεί ξανά την δευτεραθλήτρια Σουηδίας, με την είσοδο για τους φιλάθλους της ομάδας μας να είναι ελεύθερη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 44-31, 56-50, 70-63.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Χριστοδούλου 4, Ντάνιελς 8(2), Γκούντγουιν 4, Κώττας 8, Μέντλοκ 14(3), Μούντι 12(2), Παναρετάκης, Ρόμπερτσον 17(1), Θεοδωρίδης 3(1).

SODERTALJE KINGS (Λούντβιχ Ντεγκέρνας): Άντερσον 1, Μπιζάκα 10(2), Χολμ 2, Λίντστρομ, Πάλμλαντ 25(3), Ράμστεντ 11(1), Σόλιν 3(1), Σπάιρς 9, Γουίλσον 2.