"Αντίο" στο 2017 με νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings

0

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα το Ρέθυμνο αν και δυσκολεύτηκε από την αξιόμαχη Κύμη εν τέλει κατόρθωσε να επικρατήσει με 83-73 με καθοριστικό τον Στέφαν Μούντι στα τελευταία λεπτά και να κλείσει έτσι με νίκη την φετινή χρονιά.

Με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο κυρίως να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα αλλά να καταφέρνει προς το τέλος να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Κορυφαίοι για την ομάδα μας οι Γιαννόπουλος με 22, Άρμστεντ με 18 και 6 ασίστ αλλά και ο Γκούντγουιν με 16 και 8 ριμπάουντ. Πολύτιμοι και οι Ντάνιελς, Χριστοδούλου.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1o Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο μπήκε μουδιασμένα με την Κύμη να εκμεταλλεύεται και κάποια λάθη της ομάδας μας και να προηγείται με 8-2 (σερί 5-0) και 10-4 αντίστοιχα στα πρώτα λεπτά. Η απάντηση του Ρεθύμνου ήταν άμεση και με δικό του 5-0 ισορρόπησε στη συνέχεια με 7 πόντους του Άρμστεντ με τον Μούντι να βοηθάει και στην άμυνα, ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά 3’ πριν το τέλος με το φόλοου του Γκούντγουιν (17-15). Η Κύμη προσπέρασε εκ νέου με έμμεσο τετράποντο 19-22 με τον Γιαννόπουλο να απαντάει για το προσπέρασμα στην εκπνοή του δεκαλέπτου (23-22).

2o Δεκάλεπτο

Ο αρχηγός μας ξεκίνησε «ζεστός» και με «τρίποντη» βόμβα από τα 7.5 μέτρα έκανε το 29-22 στα πρώτα λεπτά ανεβάζοντας το σερί στο 10-0 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στη συνέχεια σε 29-28 στα 5’ πριν την ανάπαυλα. Το Ρέθυμνο είχε ισχνό προβάδισμα στη συνέχεια με την Κύμη να περνά μπροστά περίπου 3’ πριν το τέλος (33-34). Στο επόμενο λεπτό με καλάθι του Χριστοδούλου στον αιφνιδιασμό το Ρέθυμνο «επέστρεψε» (37-34), όμως η Κύμη πήρε ξανά προβάδισμα με 38-39 λίγο πριν το τέλος με τους «κεραμιδί» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (40-39).

3ο Δεκάλεπτο

Δυνατά ξεκίνησαν οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με τον Αρμστεντ για το +4 αλλά η Κύμη με σερί 5-0 επέστρεψε για το +1. Γιαννόπουλος και Γκούντγουιν σκόραραν για το +3 αλλά η Κύμη με νέο 8-0 έκανε το 47-52 όμως και πάλι το Ρέθυμνο με Άρμστεντ και Γιαννόπουλο πέρασε μπροστά στο σκορ (54-52) στα 2’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γιαννόπουλος με νέα τρίποντη «βόμβα» και ο Ντάνιελς σκόραραν για το +6 (59-53) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-54.

4ο Δεκάλεπτο

Στα πρώτα λεπτά το Ρέθυμνο είχε ένα μικρό προβάδισμα με την Κύμη όμως να είναι κοντά στο σκορ και να μειώνει στον πόντο με μικρό σερί 4-0 αλλά ο Γκούντγουιν με δύσκολο καλάθι και το τρίποντο του αρχηγού μας λίγο αργότερα, έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στην ομάδα μας στα 5’ πριν το τέλος. Ο Γκούντγουιν το πήρε πάνω του με καλάθι και στη συνέχεια κερδισμένο αντιαθλητικό για το 71-65 στα 2.30’ πριν το τέλος. Ο Άρμστεντ με παλικαρίσσιο τρίποντο υπό πίεση στο 1’ σημείωσε το 74-67 με την Κύμη να σκοράρει κυρίως από τη γραμμή των βολών όμως με καλάθι στα 40’’ μείωσε σε 74-71 όμως στη συνέχεια η νίκη της ομάδας μας είχε την υπογραφή του Στέφαν Μούντι ο οποίος έκλεψε και κέρδισε αντιαθλητικό σκόραρε για το 76-71 στα 21’’ με τον ίδιο να πετυχαίνει πανέμορφο γκολ-φάουλ στα 19’’ και να δίνει την ασίστ στον Ντάνιελς για το 81-71 στα 15’’ για το τελικό 83-73 με καλάθι του Ντάνιελς.

Τα δεκάλεπτα: 23-22,40-39,59-54,83-73.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 16, Μούντι 9, Λι 2, Γιαννόπουλος 22 (4), Άρμστεντ 18 (3), Ντάνιελς 8 , Κώττας, Μόρισον, Χριστοδούλου 8, Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Παναρετάκης.

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (1), Σμιθ 3, Γλυνιαδάκης 2, Κάϊζερ 21, Μπάρλος 3 (1), Οκερεαφόρ 3 (1), Μητσιμπόνας, Μαγκί 9, Μακ Φάντεν 12 (1), Σακελλαρίου.