Μεγάλη νίκη του Ρεθύμνου με 80-73 επί του Άρη

0

Την 3η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 80-73 του Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Από το 1ο έως και το τελευταίο λεπτό το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την ομάδα μας να επικρατεί τελικά στις λεπτομέρειες. Η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε στο 17’ με το σκορ στο 35-24, ενώ στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί με 65-68 και 68-70 στο τελευταίο δίλεπτο. Όμως, ο αρχηγός μας, Χάρης Γιαννόπουλος με έμμεσο «τετράποντο» (εύστοχο τρίποντο και φάουλ) έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση (72-70 στο 1’22’ πριν το φινάλε). Τελικά οι παίκτες μας αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με την ομάδα μας να σημειώνει ακόμη μία πολύ σημαντική επιτυχία, την 6η σε 12 αναμετρήσεις.

Όλοι οι παίκτες έδωσαν το 100%, με τον Γκούντγουιν να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 19 πόντους (8 ριμπάουντ), ενώ ο ακολούθησε ο καθοριστικός Γιαννόπουλος με 14 πόντους, ο Άρμστεντ με 13 πόντους και ο Χριστοδούλου με 10 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας (4-0), με τον Χριστοδούλου να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους για το 7-7 (4’). Οι Γκούντγουιν και Κώττας έδωσαν συνέχεια με μικρό σερί 4-0 (11-7 στο 5’), με τον Άρη να απαντά άμεσα (11-14). Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να σκοράρουν εκατέρωθεν (14-14, 16-16), με τους φιλοξενούμενους εντέλει να πετυχαίνουν το τελευταίο καλάθι του α’ δεκαλέπτου για το 17-18.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Μούντι ήταν εκείνος που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα μας με τρίποντο (20-18), ενώ ο Γκούντγουιν το διατήρησε με νέο εύστοχο σουτ από τα 6.75μ. (27-24 στο 15’). Η ενέργεια που έπαιρναν οι παίκτες μας από την άμυνα μετουσιώθηκε στην επίθεση, με τους Μούντι, Άρμστεντ και Γιαννόπουλο να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (35-24 στο 17’). Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βρήκε τις απαντήσεις, καθώς στο επόμενο 3λεπτο με επιμέρους 1-11, μείωσε σε 36-35. Όμως, ο αρχηγός μας με μία εύστοχη ελεύθερη βολή και με τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 40-35.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα με σερί 5-0 (40-40), με τους Γκούντγουιν και Μόρισον να απαντούν στη συνέχεια (45-42 στο 23’). Έπειτα από το τρίποντο του Μποχωρίδη, ο Άρμστεντ και ο Γκούντγουιν έγραψαν εκ νέου ένα μικρό σερί 6-0 (51-45 στο 25’), ενώ στο επόμενο 5λεπτο «κόλλησαν» επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να γράφουν το 53-55 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι και επίσημα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Λι (59-57 στο 33’) και Γκούντγουιν (61-60) διατηρούσαν το «ισχνό» προβάδισμα για το Ρέθυμνο Cretan Kings (59-57 στο 33’), με τον Μποχωρίδη όμως να απαντάει (61-64 στο 35’). Οι Γκούντγουιν και Χριστοδούλου έδωσαν σημαντική «ανάσα» στην ομάδα μας (65-64 στο 35’), με τον Αμερικανό σέντερ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο έπειτα (το 65-68 έγινε 68-68 στο 38’). Ο Βασιλόπουλος έκανε το 68-70, αλλά ο αρχηγός μας είχε απάντηση με έμμεσο «τετράποντο», ευστοχώντας σε τρίποντο και σε μία βολή (72-70 στα 1’22’’ πριν τη λήξη). Ο Μούντι επίσης σημείωσε καθοριστικό καλάθι (74-71), με τον Τσαϊρέλη να μειώνει σε 74-73 (στα 42’’) και τους Μούντι και Γκούντγουιν να αστοχούν σε 3 ελεύθερες βολές, με το 1ο να κάνει το 1/4 (75-73). Ο Άρμστεντ ήταν εκείνος που «καθάρισε» το ματς, καθώς με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 77-73 και ενώ απέμεναν 15’’. Μάλιστα, ο Γιαννόπουλος με εντυπωσιακό κάρφωμα στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 80-73, για την 3η συνεχόμενη νίκη της ομάδας μας.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 53-55, 80-73.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 10 (1), Μόρισον 3 (1), Άρμστεντ 13 (1), Ντάνιελς, Μούντι 8 (1), Στεφανίδης 5, Λι 6, Γιαννόπουλος 14 (3).

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 21 (3), Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 15, Μούρτος, Βασιλόπουλος 15, Μάρας 4, Πουλιανίτης, Προύιτ 8 (1), Μπελ 7 (1).