Ήττα στη 2η παράταση για το Ρέθυμνο στην Αμαλιάδα

0

Απίστευτο ματς έγινε στην Αμαλιάδα εκεί όπου ο γηπεδούχος Κόροιβος νίκησε στη 2η παράταση με 102-97 το Ρέθυμνο Cretan Kings στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με την πλάστιγγα να γέρνει αρκετές φορές προς τη μία ή την άλλη ομάδα, όμως τελικά νικητές αναδείχτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι φάνηκαν πιο τυχεροί στο φινάλε της 2ης παράτασης. Απίστευτη εμφάνιση από τον Μούντι που τελείωσε τον αγώνα έχοντας πετύχει 44 πόντους!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-0, 15-9 και 17-10. Με δύο τρίποντα από τους Γιαννόπουλο και Μούντι, όμως το Ρέθυμνο μείωσε σε 17-16, ενώ πήρε και τα ηνία με 17-18 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου.

Η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Κόροιβου, οι οποίοι με πολύ καλή άμυνα ανάγκασαν σε λάθη τους παίκτες του Ρεθύμνου και με σερί 11-0 προηγήθηκαν με 29-18 στο 14':14''. Με δέκα συνεχόμενους πόντους του Μούντι και ένα κάρφωμα του Ντάνιελς, όμως η κρητική ομάδα μείωσε σε 33-30 1':42 για το φινάλε, ενώ το ημίχρονο έληξε 39-32.

Στην 3η περίοδο η ομάδα της Αμαλιάδας βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους (46-34). Οι «κεραμιδί» μείωσαν σε 54-50 στο 28', όμως γρήγορα οι γηπεδούχοι επανέκτησαν μία διαφορά και έκλεισαν το τριαντάλεπτο στο +8 (60-52).

Ο Κόροιβος βρέθηκε ξανά στο +10 (66-56), όμως και πάλι το Ρέθυμνο επέστρεψε μειώνοντας σε 67-63 με τρίποντο του Γιαννόπουλου. Για τα επόμενα δυόμισι λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν και με δύο βολές του Μούντι οι «κεραμιδί» μείωσαν σε 67-65, ενώ με κλέψιμο και καλάθι του Χριστοδούλου ισοφάρισε σε 69-69 στο 37'.

Ο Σαχπατζίδης με δύο βολές έκανε το 71-69 και με τρίποντο ο Μούντι έδωσε προβάδισμα με 71-72 στο Ρέθυμνο 1':11'' πριν το φινάλε! Ο Πόσλεϊ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Κόροιβο και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Μούντι, επιθετικό ριμπάουντ του Γιαννόπουλου που κόπηκε όμως 35'' για το φινάλε.

Με δύο βολές ο Πόσλεϊ έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (75-72), όμως ο Μούντι πήγε σε γρήγορη επίθεση και κέρδισε φάουλ στα 30''. Με 2/2 βολές μείωσε σε 75-74, ενώ ακολούθησε κλέψιμο των παικτών του Νίκου Βετούλα και νέο φάουλ στον Μούντι που ήταν ψύχραιμος δίνοντας προβάδισμα με 75-76 στο Ρέθυμνο 18'' για το φινάλε.

Ακολούθησε φάουλ στον Πόσλεϊ στα 7'' με τον παίκτη του Κόροιβου να χάνει την πρώτη και να ισοφαρίζει με τη 2η στέλνοντας το ματς στην παράταση καθώς η κρητική ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε τα 7'' που είχε στη διάθεσή της.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν, ωστόσο με όπλο τις βολές ο Κόροιβος προηγήθηκε με 81-77. Ο Μούντι μείωσε σε 81-80, όμως με ένα μεγάλο τρίποντο ο Σπυριδωνίδης έδωσε «αέρα» την ομάδα του κάνοντας το 86-82 33'' για το φινάλε. Κι όμως η κρητική ομάδα κατάφερε να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση με 4/4 βολές του Μούντι.

Στη 2η παράταση ξεκίνησε με ένα 0-5 σερί του Ρεθύμνου που προηγήθηκε με 86-91, όμως ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 91-91 3' για το φινάλε και το «θρίλερ» συνεχίστηκε (93-93, 95-95) μέχρι το τρίποντο του Κάρσον που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 98-97 29'' πριν το τέλος.

Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Μούντι και αντιαθλητικό φάουλ του ίδιου στον Κάρσον που με 1/2 βολές έκανε το 99-97 στα 13''. Ο Πόρσεϊ ήταν ο επόμενος που οδηγήθηκε στις βολές, ευστόχησε στη μία για το 100-97 και παρότι ο Κόροιβος άφησε τον Μούντι να επιχειρήσει για το τρίποντο της ισοφάρισης, ο τελευταίος ήταν άστοχος και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32 (ημίχ.), 60-52, 76-76 κ.α., 86-86 1η παρ., 102-97.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Ντεκόζεϊ 18 (1), Κάρσον 29 (2), Πόσλεϊ 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Άρμστεντ (0/7 σουτ), Ντάνιελς 16 (12 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 6, Κώττας, Χριστοδούλου 6, Μούντι 44 (7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 12 κερδισμένα φάουλ), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4/11 τρίποντα), Μόρισον 9 (1).