Ήττα για το Ρέθυμνο Cretan Kings στη Χαλκίδα από την Κύμη

0

Την ευκαιρία για να «σκαρφαλώσει» στην 8η θέση έχασε το Ρέθυμνο Cretan Kings, γνωρίζοντας την ήττα με 82-76 από την Κύμη στη Χαλκίδα.

Η ομάδα μας αν και μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση (12-16 στο 6’), με τον Θωμά Κώττα να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους έξω από τα 6.75μ. πήραν το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους στο α’ ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας «πάλεψαν» για την ανατροπή. Με «οδηγό» τον Γιαννόπουλο και το εξαιρετικό μακρινό σουτ του μείωσε στον πόντο (68-67) στο 34’, αλλά η Κύμη αντέδρασε άμεσα, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα μας (80-69). Οι Μούντι και Γκούντγουιν έκαναν την τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή (80-76 στο 39’), η οποία εντέλει δεν επετεύχθη, για το τελικό 82-76.

Πρώτος σκόρερ από τους «Ρεθυμνιώτες» ήταν ο Μούντι με 20 πόντους, ενώ οι Γιαννόπουλος (15π.), Γκούντγουιν (14π.) και Ντάνιελς (12π.) συμπλήρωσαν το καρέ των «διψήφιων».

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Παρά το προβάδισμα της Κύμης στα πρώτα λεπτά του αγώνα (3-0, 5-2), οι Κώττας, Ντάνιελς και Μούντι αρχικά ισοφάρισαν (8-8 στο 3’), με τον νεαρό σέντερ μάλιστα να βάζει μπροστά την ομάδα μας με 11-14 (5’), ενώ στη συνέχεια κάθισε στον πάγκο αφού χρεώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ. Η διαφορά αυξήθηκε στο 12-16 και από κει και πέρα οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-2, «πυροβολώντας» από τα 6.75μ., με το 22-18 να είναι το αποτέλεσμα του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Γκούντγουιν μπήκε δυναμικά στη β’ περίοδο, ισοφαρίζοντας σε 22-22, ενώ ο Άρμστεντ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο Ρέθυμνο Cretan Kings με 24-25 (13’). Ο Κώττας συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση (25-27 στο 14’), ενώ η Κύμη αντέδρασε και με σερί 8-1 έγραψε το 33-28 (15’). Η μεγαλύτερη διαφορά στο α’ ημίχρονο πραγματοποιήθηκε στο 19’, για το 42-33, ενώ στη συνέχεια η ομάδα μας με δύο εξαιρετικές άμυνες και τον Ντάνιελς να κάνει το 2/2 στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 42-37 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, ο Μούντι μπήκε «ζεστός», μειώνοντας στο καλάθι (42-40), για να ακολουθήσει ένα σερί 6-0 από την Κύμη για το 48-40 (23’). Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο δυσκόλεψαν τα πράγματα για την ομάδα μας, με τους Κώττα και Λι να συμπληρώνουν τα 4 φάουλ, με αποτέλεσμα να καθίσουν στον πάγκο. Ο αρχηγός μείωσε με τρίποντο (48-43), ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-49 στο 28’). Από κει και πέρα ο Γιαννόπουλος έδωσε συνέχεια έξω από τα 6.75μ., με δύο εύστοχα τρίποντα στο φινάλε, μειώνοντας σε 62-55.

4ο Δεκάλεπτο

Ο Ντάνιελς ξεκίνησε τη δ’ περίοδο με δύο εύστοχα σουτ (62-59), ενώ ο Μούντι διατήρησε τη διαφορά στους 3 πόντους (65-62 στο 33’). Τη «σκυτάλη» πήρε ο Γιαννόπουλος, μειώνοντας στον πόντο (68-67 στο 34’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των παικτών μας, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο 77-67 (37’), ενώ ο Μακ Φάντεν έδωσε στην ομάδα του το μεγαλύτερο προβάδισμα (80-69). Η υπόθεση νίκη είχε δυσκολέψει αρκετά για το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο πραγματοποίησε την αντεπίθεση του στο φινάλε. Μείωσε σε 80-76 (39’), αλλά ένα λάθος στα 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, έδωσε τέλος στις ελπίδες για την ανατροπή, για το τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76.

Κύμη (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα σε 19:21), Μπάρλος.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 4(1), Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι, Παναρετάκης, Δραγάτης, Θεοδωρίδης.