Στάθηκε στο ύψος του, το Ρέθυμνο Cretan Kings, κόντρα στον «φορμαρισμένο» Παναθηναϊκό!

0

Του Νίκου Φωτάκη

Σε ένα άκρως «χορταστικό» από άποψη θεάματος και σκορ παιχνίδι, το Ρέθυμνο Cretan Kings στάθηκε στο ύψος του, κόντρα στον «φορμαρισμένο» Παναθηναϊκό αν και γνώρισε την ήττα με το ευρύ σκορ 74-101. Όλοι στο στρατόπεδο του Ρεθύμνου γνώριζαν ότι ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και ότι η αναμέτρηση δε θα ήταν καθόλου εύκολη κόντρα στους πράσινους. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού (11-11), από εκεί και πέρα όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έσφιξαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα να πάρουν ένα προβάδισμα εννιά πόντων στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου (23-32). Στην συνέχεια, η ομάδα της πόλης μας έκανε προσπάθεια να αντιστρέψει το ματς με τον Καμπερίδη, όμως ένα επιμέρους σκορ 10-2 από τον Παναθηναϊκό  έφτασε  τη διαφορά  στο +14 για το «τριφύλλι» στο τέλος του ημιχρόνου (41-55). Στην επανάληψη, πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση των δύο ομάδων είχαν οι Φίτζπατρικ και Γιαννόπουλος για την ομάδα της πόλης μας, ενώ οι Καλάθης, Φελτέιν και Μπουρούσης για την ομάδα του Παναθηναϊκού, με το σκορ του γ΄ δεκαλέπτου να τελειώνει με σκορ (57-80). Η τελευταία περίοδος λοιπόν, όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν συστήματα και παίκτες για τα επόμενα παιχνίδια. Το Ρέθυμνο για την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Δόξα Λευκάδας την Μ.Πέμπτη, ενώ ο Παναθηναϊκός για τις εντός έδρας αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και με την Φενέρ για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα. Τέλος, χρόνο συμμετοχής από την ομάδα της πόλης μας πήραν οι νεαροί παίκτες Γιάννης Παναρετάκης και Ηλίας Θεοδωρίδης. Αναμφισβήτητα, θα πρέπει να τονίσουμε και την ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περίπου 300 φίλοι του Παναθηναϊκού από κάθε μεριά της Κρήτης, μαζί με τους φίλους της ομάδας της πόλης μας. Με λίγα λόγια, ήταν μία γιορτή του μπάσκετ . . . !

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 41-55, 57-80, 74-101.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Κώττας 8, Χριστοδούλου 5 (6 ριμπ., 4 λάθη), Άρνολντ 11 (1 τριπ., 2/5 σουτ), Φιτζπάτρικ 14 (1 τριπ., 6/11 σουτ, 5 ριμπ. σε 27’04’’), Λέμον 11 (5/12 σουτ), Ραζής 5, Σάφτενααρ 3 (1 τριπ., 1/4 σουτ), Τάλτον 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Καμπερίδης 5 (1 τριπ.), Παναρετάκης, Θεοδωρίδης 1, Γιαννόπουλος 9 (1 τριπ., 3/7 σουτ, 6 ριμπ., 3 ασίστ σε 25’44).

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9, Φελντέιν 14 (3τριπ., 5/8 σουτ), Χαραλαμπόπουλος 8(2τριπ., 6 ριμπ.), Μπουρούσης 19 (1τριπ., 7/10 σουτ σε 19’41’’), Καλάθης 10(11 ασίστ), Ρίβερς 1, Τζέιμς 19 (1τριπ., 6/10 σουτ, 4 ασίστ σε 15’3’’), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 2, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 11 (5/5 σουτ, 4 ριμπ.).