Το Ρέθυμνο γύρισε από το -17 και νίκησε 84-71 τον Κολοσσό

0

Το 1-0 στη σειρά με επική ανατροπή έκανε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επικράτησε με 84-71 στην παράταση (63-63 κ.α.) του Κολοσσού στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε η ομάδα μας, η οποία «εξαργύρωσε» το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο αγώνα της σειράς. Το ματς ήταν συγκλονιστικό, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο και την διαφορά να φτάνει έως και τους 17 πόντους (31-48 στο 25’). Από κει και έπειτα οι παίκτες μας πίεσαν ασφυκτικά σε άμυνα και επίθεση, με τους Χριστοδούλου, Γιαννόπουλο, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Λέμον να «χτίζουν» σερί 14-0 (45-48 στο 29’). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Φιτζπάτρικ να βάζει σε ρόλο οδηγού την ομάδα μας στο 38’ με 58-57 και το ματς να πηγαίνει στην παράταση χάρη σε καλάθι του Γιαννόπουλου (63-63). Εκεί η ομάδα μας μπήκε αποφασιστικά για τη νίκη, καταφέρνοντας να πετύχει 5 τρίποντα, με τους Φιτζπάτρικ, Άρνολντ και Γιαννόπουλο να «υπογράφουν» την πρώτη νίκη της σειράς με 84-71.

Άπαντες έπαιξαν εξαιρετικά, με τους Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλο να σημειώνουν από 20 πόντους (όλους στο β’ μέρος), με τους Άρνολντ (14π.), Λέμον (13π.) και Χριστοδούλου (10π.) να συμπληρώνουν την πεντάδα των διψήφιων.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται την Κυριακή (17.00) στη Ρόδο, όπου με νίκη η ομάδα μας θα «σφραγίσει» την πρόκριση της στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Λέμον να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού για το 5-4 (3’). Έπειτα η ομάδα μας «κυνήγησε» το περιφερειακό σουτ αλλά αποδείχθηκε άστοχη, με τον Κολοσσό να πιέζει κάτω από τη ρακέτα, δημιουργώντας σερί 11-2 για το 7-15 (7’). Η είσοδος του Χριστοδούλου έδωσε ενέργεια στην ομάδα μας, προσφέροντας λύσεις επιθετικά, καθώς με 4 δικούς του πόντους και ένα τρίποντο του Σάφτενααρ μείωσε σε 14-19. Όμως, ο Σαλούστρος με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 14-22 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Δυναμικά μπήκε στο β’ δεκάλεπτο το Ρέθυμνο Cretan Kings, όντας απόλυτα εύστοχο από την γραμμή των ελευθέρων βολών (6/6), με τους Λέμον και Χριστοδούλου να μειώνουν σε 20-22 (11’). Ιδιαίτερα άστοχη ήταν στη συνέχεια η ομάδα μας, με τους Ρέλεφορντ και Βασιλόπουλο να ολοκληρώνουν σερί 9-0 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (20-31 στο 14’). Ο Άρνολντ απάντησε με τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι (24-33 στο 17’), για να ακολουθήσει νέο σερί 6-0 από τους φιλοξενούμενους για τη μεγαλύτερη διαφορά στο α’ ημίχρονο (24-39).

3ο Δεκάλεπτο

Με «όπλο» της την άμυνα η ομάδα μας κατάφερε να πιέσει την αντίπαλο και να κλέψει μπάλες και σε συνδυασμό με την ευστοχία των Λέμον και Γιαννόπουλου μείωσε σε 29-41 στο 23’. Όμως, ο Κολοσσός αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Άχονεν δημιούργησε σερί 7-2 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (31-48 στο 25’). Στη συνέχεια ήταν η σειρά των παικτών μας αντιδράσουν, πιέζοντας ασφυκτικά και στα 4/4 του γηπέδου. Οι Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Λέμον έχτισαν ένα σερί 14-0, μειώνοντας στο τρίποντο (45-48 στο 29’). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σκόραρε έπειτα από 4 λεπτά, διαμορφώνοντας το 45-51 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Με την ίδια ενέργεια μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο και με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλο ήρθε η ισοφάριση (51-51 στο 32’). Το παιχνίδι πλέον είχε γίνει ντέρμπι με τον Κολοσσό να καταφέρνει να προηγηθεί με 51-55 αλλά ο αρχηγός μας δήλωσε ξανά «παρών» και με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 54-55 (35’). Έπειτα ακολούθησαν δύο άστοχες προσπάθειες της ομάδας μας, με τους Ρέντικ και Τάλτον να διατηρούν τη διαφορά στον 1 πόντο (56-57 στο 37’). Ο Φιτζπάτρικ ήταν εκείνος που έβαλε σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο Cretan Kings μετά από πολλή ώρα (58-57 στο 38’), ευστοχώντας σε δύο ελεύθερες βολές. Μάλιστα, ο Άρνολντ πέτυχε καθοριστικό τρίποντο 1’10’’ πριν το φινάλε (61-59). Στο τελευταίο λεπτό έγινε «μάχη», με τους Χολ και Βασιλόπουλο να δίνουν ξανά προβάδισμα στην ομάδα τους (61-63) 55’’ πριν το τέλος του αγώνα. Όμως, και πάλι ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν εκεί για την ισοφάριση (63-63) στα 23’’ πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την τελευταία τους επίθεση, με τους Χολ και Βασιλόπουλο να αστοχούν και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Παράταση

Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Φιτζπάτρικ να δίνει κε νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (66-65). Ο Ρέντικ έκανε το 66-67 αλλά η συνέχεια άνηκε στην ομάδα μας. Οι Φιτζπάτρικ, Άρνολντ και Γιαννόπουλος πέτυχαν ακόμη 4 τρίποντα, με την υπόθεση νίκη να ξεκαθαρίζει και το Ρέθυμνο Cretan Kings να κάνει το 1-0 στη σειρά, κερδίζοντας με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71 παρ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6), Θεοδωρίδης, Ραζής.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.