Φινάλε με νίκη για το Ρέθυμνο

0

Με νίκη αποχαιρέτησε τη φετινή αγωνιστική σεζόν το Ρέθυμνο Cretan Kings, κερδίζοντας με 90-78 τον Πανιώνιο Βίκος Cola, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα μας μετά το μέτριο α’ δεκάλεπτο (14-20) πάτησε «γκάζι», καταφέρνοντας να κυριαρχήσει και στις δύο μεριές του γηπέδου. Με πρωταγωνιστές τους Μούντι (20π.) και ΝτεΣιλντς (18π.) κατέκτησε τη 10η νίκη της, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι τη φετινή χρονιά. Παράλληλα, ο ιστορικός αντίπαλος μπορεί να ηττήθηκε, αλλά αυτή η ήττα δεν αποτέλεσε την αφορμή για τον υποβιβασμό του, παραμένοντας στην κατηγορία μετά τη νίκη των Τρικάλων BC ARIES επί του Κοροίβου.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Νωθρά ξεκίνησε η ομάδα μας την αναμέτρηση, με τον Χριστοδούλου να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-6 (5’), έπειτα από κλέψιμο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί 14-6 για το 14-20 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Η είσοδος των Χίκι και ΝτεΣιλντς έδωσε ενέργεια στην ομάδα μας σε άμυνα και επίθεση, με τον δεύτερο να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους, ενώ ένα εύστοχο τρίποντο του Μούντι διαμόρφωσε το 8-0 σερί για το 22-20 (13’). Μάλιστα, ο ΝτεΣιλντς με τον 10ο πόντο του σε αυτό το δεκάλεπτο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +6 (29-23 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (29-29), αλλά ο Μούντι διατήρησε την ομάδα μας σε ρόλο οδηγού, διαμορφώνοντας το 38-35 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε επιθετικά, εκμεταλλευόμενο κάθε λάθος του αντιπάλου. Βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση σημείωσε σερί 12-3, παίρνοντας για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (50-38 στο 23’). Το μομέντουμ άνηκε στην ομάδα μας και με επιμέρους 31-17 ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με 69-52.

4ο Δεκάλεπτο

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με την ομάδα μας να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με την ομάδα μας να επικρατεί με 90-78, γράφοντας τον επίλογο της φετινής σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 38-35, 68-52, 90-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): ΝτεΣιλντς 18 (4), Χίκι 9 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Ντάνιελς 12 (1), Γκούντγουιν 13 (10 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (3), Στεφανίδης 3, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι, Γιαννόπουλος 5 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπρέιζελτον 5 (7 ασίστ), Κάμινγκς 27 (1), Δίπλαρος, Σακελλαρίου 1, Κράβιτς 20 (10 ριμπάουντ), Νταλό 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Καρακεχαγιάς, Καμπερίδης3 (1), Κουακουμένσα 2, Τσούπκοβιτς, Σαρικόπουλος 6, Ραλλάτος.