Πανιώνιος - Ρέθυμνο 88-72

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν τα κατάφερε απέναντι στο Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, γνωρίζοντας την ήττα με 88-72 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Η ομάδα μας αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο α’ ημίχρονο (30-15 στο 13’) κατάφερε να κάνει την ανατροπή (34-35 19’), μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, στην επανάληψη ένα σερί 16-2 από τους γηπεδούχους (58-44 στο 28’) έβαλε ξανά δύσκολα στους παίκτες μας, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα την 6η ήττα τους.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Μπαρτ με 17 πόντους, ενώ ο Χριστοδούλου συμπλήρωσε τη δυάδα των «διψήφιων» με 12 πόντους. Η επόμενη κρίσιμη αναμέτρηση θα διεξαχθεί το Σάββατο (24/11 – 15.45) κόντρα στον Χολαργό στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε επιθετικά προηγούμενος με 11-3 στο πρώτο 6λεπτο. Η απάντηση ήταν άμεση, με την «αφύπνιση» των Τζόνσον και Μπαρτ να φέρνουν το ματς στον πόντο (11-10 στο 7’). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν εκ νέου ένα σερί 8-2 (19-12), με τον Μπαρτ να μειώνει με τρίποντο και τον Δίπλαρο να διαμορφώνει το 21-15 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στον Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 30-15 (13’). Η αντίδραση ήρθε μέσω της άμυνας, κρατώντας με μόλις ένα δίποντο τους γηπεδούχους στα επόμενα 5 λεπτά. Στην επιθετική γραμμή υπήρξε «πολυφωνία» με τον Χριστοδούλου να ολοκληρώνει την ανατροπή, σημειώνοντας 2 σερί τρίποντα για το 32-32 (18’). Έπειτα ανέλαβε ο Σιγκούνας, ο οποίος με δική τους «τρίποντη εκτέλεση» έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα μας με 34-35, ενώ ο Μπέρι με δύο βολές διαμόρφωσε το 36-35 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Ο Σιγκούνας με δίποντο έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον Μπρέισι – Ντέιβις να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 42-42 (23’). Όμως, κάποια συνεχόμενα λάθη και η αστοχία είχαν σαν αποτέλεσμα ένα σερί 16-2 για τους γηπεδούχους (58-44 στο 28’). Η ομάδα μας δεν κατάφερε να αντιδράσει, με το σκορ να κλείνει στο 62-49 στο 30’.

4ο Δεκάλεπτο

Η εκκίνηση της τελευταίας περιόδου βρήκε και πάλι τον Πανιώνιο να δημιουργεί σερί 6-0 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (68-49 στο 32’), παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Έπειτα οι Ραζής, Ντάνιελς και Μπαρτ με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 77-66 (35’), αλλά 5 αναπάντητοι πόντοι από τους γηπεδούχους έβαλαν τέλος στις ελπίδες για νέα ανατροπή (82-66 στο 37’), γνωρίζοντας την ήττα με 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72.

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 8, Μπέρι 21 (1), Τέιλορ 6, Χάρις 10 (1), Σίνγκλερ 20 (3), Καμαριανός 2, Δίπλαρος 11 (1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης): Μπαρτ 17 (2/7 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάντον 2 (9 ριμπάουντ), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 8 (2), Οικονομόπουλος 2, Τζόνσον 7 (1), Χριστοδούλου 12 (2), Σιγκούνας 9 (1), Γλυνιαδάκης, Τζόουνς 7 (1).