ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
MENOY
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Την πρώτη νίκη του πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings επικρατώντας με 83-76 του Χολαργού

0

Την πρώτη νίκη στην Betshop Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 83-76 του Χολαργού στην παράταση, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Με την πολύτιμη βοήθεια των φιλάθλων μας, το πάθος και τη θέληση των παικτών, η ομάδα μας έδωσε το έναυσμα για μία καλύτερη συνέχεια. Το παιχνίδι δεν προσφερόταν για καρδιακούς, καθώς κρίθηκε στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του ματς να είναι συγκλονιστική. Παρά το άσχημο ξεκίνημα (4-17 στο 5’) και το -9 στο 14’ (25-34), οι παίκτες μας κατάφεραν να ανταποκριθούν πρώτα απ’ όλα στο αμυντικό κομμάτι και εν συνεχεία με πρωταγωνιστές τους Μπαρτ, Μπρέισι – Ντέιβις, Χριστοδούλου, Τζόνσον και τα άλλα παιδιά πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά με 51-48 (26’). Παρά το 61-53 στο 32’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, περνώντας μπροστά έως και με 3 πόντους (65-68) 46 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Όμως, ο Μπαρτ με «κρεμασμένο» αντίπαλο πέτυχε ένα καθοριστικότατο τρίποντο (68-68 στα 35’’), στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα 5λεπτο η ομάδα μας κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, με τους Ραζή και Τζόνσον να «κλειδώνουν» τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Μπρέισι – Ντέιβις με 18 πόντους στην καλύτερη του εμφάνιση, με τους Μπαρτ (17π.), Χριστοδούλου (13π.) και Τζόνσον (12π.) να ακολουθούν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Μουδιασμένα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας, με τον Χολαργό να παίρνει προβάδισμα με 4-17 (5’). Έπειτα από 3 λεπτά χωρίς καλάθι, ο Χριστοδούλου ανέλαβε δράση και με σερί 5-0 μείωσε σε 9-17 (6’). Μ τον ίδιο πρωταγωνιστή, συμπαραστάτη τον Μπαρτ και την καλή αμυντική λειτουργία, «χτίστηκε» νέο σερί 7-0 (16-20 στο 8’). Όμως, η ευστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε (5/7 τρίποντα), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-25.

2ο Δεκάλεπτο

Οι Μπρέισι – Ντέιβις και Κλάντον κατάφεραν να μειώσουν στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (20-25 στο 11’), με τη διαφορά να επιστρέφει στους 9 πόντους στη συνέχεια (20-29). Το -9 διατηρήθηκε έως και το 14’ (25-34), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Μέσα από την άμυνα ήρθε και η απάντηση επιθετικά, με τον Μπρέισι – Ντέιβις να αποδεικνύεται συνεπής έξω από τα 6.75μ., μειώνοντας στο καλάθι στη λήξη του ημιχρόνου έπειτα από επιμέρους σκορ 12-5 (37-39).

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε πάρει τη μορφή ντέρμπι, με τον Σιγκούνα αρχικά να ισοφαρίζει σε 39-39. Ο Χολαργός έχτισε μία διαφορά 5 πόντων (41-46 στο 23’), με τους Ντάνιελς λαο τον εξαιρετικό Τζόνσον να ισοφαρίζουν εκ νέου (46-46). Μάλιστα, η ενάργεια του Χριστοδούλου στην άμυνα μεταφέρθηκε και στην επίθεση, καθώς με δικό του τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα μας με 51-48 (26’). Ο Κύπριος γκαρντ μαζί με τον Ντάνιελς αύξησαν τη διαφορά στο +8 (57-49 στο 29’) με τον κόσμο να ξεσηκώνεται και τον Λοβ να διαμορφώνει το 57-51.

4ο Δεκάλεπτο

Η καλή εικόνα του Ρέθυμνο Cretan Kings συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου (61-53 στο 32’). Όμως, η αστοχία στην επίθεση στοίχισε στην ομάδα μας, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (61-60 στο 36’). Μάλιστα, πήραν προβάδισμα (63-64 στο 37’) με τον Φιτζπάτρικ, ενώ ο ίδιος έβαλε δύσκολα στην ομάδα μας (65-68 στα 46’’ για το τέλος). Όμως, ο Μπαρτ με τεράστιο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια στα 34 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί όπου έπειτα από κλέψιμο, ο Σιγκούνας προσπάθησε να αφήσει την μπάλα στο καλάθι, με τους διαιτητές να αρνούνται το φάουλ πάνω στον Έλληνα φόργουορντ. Με 7 δέκατα να απομένουν στο χρονόμετρο, ο Μπαρτ εκτέλεσε το τρίποντο αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» (69-70), με τον Ραζή να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο και τον Καμπερίδη να απαντάει (72-73). Όμως, αρχικά ο Μπρέισι – Ντέιβις και εν συνεχεία με ακόμη ένα καθοριστικό τρίποντο ο Τζόνσον έδωσαν προβάδισμα νίκης (77-73 στο 43’). Ο Χολαργός δε βρήκε απαντήσεις χάρη στην εξαιρετική άμυνα που βρήκε απέναντι του, με την ομάδα μας να φεύγει νικήτρια με 83-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Παντελίδης, Ζάχαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (κ.α.), 83-76 παρ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 12 (2), Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 17 (4/11 σουτ, 7/8 βολές, 7 ασίστ), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 4, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 34:19), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε, Χόκινς 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κώττας 4, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Λοβ 15 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 6 (1/8 σουτ, 1 ασίστ, 3 λάθη).