Διπλασίασε τις νίκες του το Ρέθυμνο

0

Τη 2η και πολύ σημαντική νίκη πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 78-64 της Κύμης στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στο α’ ημίχρονο του αγώνα, «πυροβολώντας» έξω από τα 6.75μ (8/12 τριπ.). Οι Τζόνσον και Μπαρτ πέτυχαν τους 27 από τους 48 πόντους στο α’ μέρος, βάζοντας τις βάσεις για μία σημαντική επικράτηση. Στην επανάληψη η Κύμη προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς (53-52 στο 27’), αλλά οι Χριστοδούλου Τζόνσον και Ντάνιελς επανέφεραν την τάξη και τη διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε έως και τους 15 πόντους (73-58), κλείνοντας τελικά στο 78-64.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ ήταν ο Στιβ Μπαρτ με 23 πόντους. Επίσης εξαιρετικοί ήταν ο Ελάιτζα Τζόνσον (20π.), Ανδρέας Χριστοδούλου (11π.) και Άαρον Τζόουνς (11π.), ενώ κανείς από τους υπόλοιπους δεν υστέρησε, προσφέροντας άπαντες σε αυτήν την πολύτιμη νίκη.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ιδανικό ξεκίνημα για το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τους Τζόνσον, Τζόουνς και Ντάνιελς να πραγματοποιούν σερί 8-0. Η Κύμη κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό (8-2), αλλά η ομάδα μας διατήρησε τη διαφορά των 8 πόντων στη συνέχεια (10-2, 14-6 στο 5’). Όμως, χάρη στον Τζόουνς (καλάθι και φάουλ) και τη συνέπεια από το τρίποντο (3/4), η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (21-10 στο 7’). Τελικά η Κύμη βρήκε τις απαντήσεις, εκμεταλλευόμενη την αστοχία της ομάδας μας, μειώνοντας σε 23-17.

2ο Δεκάλεπτο

Στη 2η περίοδο οι Μπαρτ (7π.) και Ραζής (3π.) διατήρησαν το υψηλό προβάδισμα (31-22 στο 12’), ενώ ένα επιμέρους 10-2 στη συνέχεια με «όπλο» την ευστοχία από τα 6.75μ. έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά στην ομάδα μας (43-29 στο 16’). Έπειτα σκόραραν εκατέρωθεν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-38 υπέρ του Ρέθυμνο Cretan Kings.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά πραγματοποιώντας σερί 7-0 για το 50-47 (23’). Μάλιστα, η αστοχία της ομάδας μας έφερε σε απόσταση αναπνοής την Κύμη (53-52 στο 27’), αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Η απάντηση ήρθε άμεσα με σερί 8-0 από τους Χριστοδούλου, Τζόνσον και Ντάνιελς για το 61-52 που ήταν και το σκορ του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Νευρικά μπήκαν στην 4η περίοδο οι δύο ομάδες, μένοντας χωρίς πόντο στα πρώτα 3 λεπτά. Ο Σαγκς μείωσε σε 61-54 (33’), αλλά ο Χριστοδούλου έδωσε ξανά λύση έξω από τα 6.75μ. για τη διψήφια διαφορά (64-54 στο 34’). Το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του και χάρη κυρίως στην άμυνα διατηρήθηκε στο +10 (68-58). Μάλιστα, ο «καυτός» Μπαρτ διεύρυνε το σερί στο 7-0 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (73-58 στο 38’), ενώ ο ίδιος πρωταγωνιστής διαμόρφωσε το τελικό 78-64.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Μαγκλογιάννης, Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Τζόνσον 20(4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 11(1), Μπαρτ 23(3/6 τριπ.), Ντάνιελς 5(8 ριμπάουντ), Τζόουνς 11 (7 ριμπάουντ), Σιγκούνας 5(1), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ραζής 3(1), Μπρέισι-Ντέιβις.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 11 (8 ριμπάουντ), Σαγκς 19(5), Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7(1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λιούις 14, Πουλιανίτης 6(2), Τσιάρας, Στυλιανού 5(1), Μαραγκός 5(1), Τουντζιαράκης, Χολμς.