Ολυμπιακός-Ρέθμνο 84-60

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την ήττα με 84-60 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Η ομάδα μας είχε δύσκολο έργο απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, έχοντας παράλληλα την ευκαιρία να δοκιμαστεί ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου, ο οποίος συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις έπειτα από τον τραυματισμό του, ενώ ο Μπαρτ και ο Μπρέισι – Νρέιβις πέτυχαν από 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Το Σάββατο (17.00) η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την Κύμη στο «Μελίνα Μερκούρη», σε ένα ακόμη κρίσιμο παιχνίδι.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Οι Ντάνιελς και Χριστοδούλου έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα, στο ξεκίνημα του ματς (4-5 στο 3’). Έπειτα ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σερί 13-2 (17-7), με τους Κλάντον και Μπαρτ να απαντούν, μειώνοντας σε 22-18 στο 8’, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-20.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Τζόουνς μείωσε ακόμη περισσότερο στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (27-22), αλλά ο Ολυμπιακός δημιούργησε εκ νέου σερί 12-0 (39-22) στο 13’. Η διαφορά ανέβηκε έως τους 19 πόντους (49-30 στο 18’), με τον Χριστοδούλου να σημειώνει 5 σερί πόντους για το 49-35 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με τη διαφορά να παγιώνεται στους 20 πόντους (60-40 στο 27’). Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου οι παίκτες μας αποδείχθηκαν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο, προηγούμενοι με 68-43.

4ο Δεκάλεπτο

Με σερί 6-2 μπήκε στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας (70-49 στο 32’), με τους Χριστοδούλου και Μπρέισι – Ντέιβις να μειώνουν ακόμη περισσότερο (72-54 στο 35’). Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα, με την ομάδα μας να γνωρίζει τελικά την ήττα με 84-60 από τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντής, Παγώνης, Σιμητόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 49-35, 68-43, 84-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 8 (1), Μπόγρης 3 , Στρέλνιεκς 13(2), Γουίλιαμς-Γκος 14(1), ΛεΝτέι 6, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης 2, Τουπάν 7(1).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Τζόνσον 8(1), Χριστοδούλου 14(2), Μπαρτ 12(1), Κλάντον 4, Ντάνιελς 5(1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδη., Γλυνιαδάκης, Ραζής 3(1), Μπρέισι-Ντέιβις 10(1), Κουρέπης, Τζόουνς 4.