Basket League: Περιστέρι-Ρέθυμνο 80-64

0

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το 2019 το Ρέθυμνο Cretan Kings, γνωρίζοντας την ήττα με 80-64 από το Περιστέρι Βίκος Cola εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Η ομάδα μας πλήρωσε το νωθρό α’ ημίχρονο, αφού βρέθηκε με 30 πόντους πίσω στο σκορ (50-20) και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην καλή αμυντική λειτουργία και στην ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.75μ. Στο β’ μέρος οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου αντέδρασαν, καταφέρνοντας να κερδίσουν και στα δύο τελευταία δεκάλεπτα με 18-21 και 12-20, αντίστοιχα, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στιβ Μπαρτ με 19 πόντους, με τους Τζόνσον και Ντάνιελς να ακολουθούν με 17 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Η ομάδα μας θα επιστρέψει στο Ρέθυμνο και θα επικεντρωθεί στο επόμενο κρίσιμο παιχνίδι στο «Μελίνα Μερκούρη» (12/1 – 15.30) κόντρα στον Άρη.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ο Μπαρτ ξεκίνησε με τρίποντο την αναμέτρηση, μειώνοντας σε 5-4, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη σε άμυνα και επίθεση της ομάδας μας, δημιούργησε σερί 10-2 για το 15-6 (6’). Η χαμηλή παραγωγικότητα είχε σαν αποτέλεσμα να παγιωθεί μία διαφορά 12 πόντων, με το 23-11 να είναι το σκορ του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα μας δεν έβρισκε λύσεις στην καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά τους η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +20, έπειτα από σερί 8-0 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (31-11 στο 12’). Μάλιστα το 6ο τρίποντο του Περιστερίου στη 2η περίοδο είχε σαν αποτέλεσμα το +30 (45-15 στο 18’). Οι Ντάνιελς και Τζόνσον μείωσαν σε 45-20, με τον τελευταίο να σημειώνει και το τελευταίο τρίποντο του ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το 50-23.

3ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα μας μπήκε καλύτερα, με τους Ντάνιελς και Μπαρτ να μειώνουν αρχικά σε 52-29 (22’). Μάλιστα, τα 3 σερί εύστοχα τρίποντα από τους Τζόνσον και Μπαρτ είχαν σαν αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν το επιμέρους 7-15 για το 57-38 (25’). Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν από τη γραμμή των 6.75μ., διαμορφώνοντας το 68-44 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Εξίσου θετικό ήταν το ξεκίνημα και στη δ’ περίοδο, δημιουργώντας σερί 6-0 για το 68-50 (33’). Παρόλο που ο Σίρκο έδωσε λύσεις (74-53 στο 34’), η ομάδα μας κατάφερε να «χτίσει» σερί 11-3, μειώνοντας στους 13 πόντους (77-64 στο 39’), με τον Βασιλόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64.

Περιστέρι Βίκος Cola (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10(1), Χάροου 15(2), Γκρέι 12(2), Αγραβάνης 8(1), Ντάνιελ 3(1), Μουράτος 3(1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπέντιλ 12(3), Σίρκο 8(1), Καράμπελας, Κάλαχαν 5(1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Μπαρτ 19(3), Κλάντον, Ραζής 8(1), Ντάνιελς 11 (8ριμπ.), Οικονομόπουλος 3(1), Τζόνσον 16(2), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι – Ντέιβις 1, Τζόουνς 4.