Nova2play με 100 Mbps

Τα 100 χρόνια 1915-2015 της συμμετοχής της Κρήτης στη Βουλή

Του Λευτέρη Κρυοβρυσανάκη από το βιβλίο Ρεθυμνογνωσία

ΟΙ 36 ΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΕΘΕΘΜΝΙΩΤΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ

Συμπληρώθηκαν περισσότερα από 100 χρόνια από το 1915 που για πρώτη φορά η Κρήτη ενωμένη με την Ελλάδα, πήρε μέρος στις εθνικές εκλογές της 31-5-1915 και εξέλεξε τους βουλευτές της.

Με την ευκαιρία αυτή αναφέρουμε μετά από έρευνά μας όλες τις 36 εκλογικές αναμετρήσεις της χώρας, αλλά και τους εκλεγμένους βουλευτές Ν. Ρεθύμνου.

Οι έδρες (βουλευτές) του Ν. Ρεθύμνου από το 1915-46 ήταν πέντε, από το 1946-50 ήταν τέσσερις, το 1950-1985 τους τρεις και από το 1985-σήμερα μόλις δύο.

Οι Ρεθεμνιώτες εκπρόσωποι της βουλής υπερβαίνουν τους 65, ανάμεσα σ’ αυτούς είναι και ο μοναδικός πρωθυπουργός Εμμανουήλ Τσουδερός την περίοδο της Κατοχής από 21-4-41 έως 14-4-1944, ενώ χρημάτισαν και υπουργοί αρκετοί Ρεθεμνιώτες βουλευτές.

Σ’ αυτά τα 100 χρόνια είχαμε από 4-1-1926 έως 22-8-1926 την 1η Δικτατορία του Θεόδωρου Πάγκαλου. Δεύτερη Δικτατορία από τον Ιωάννη Μεταξά από 4-8-1936, μέχρι την 31-3-1946 που αναδείχτηκε η Βουλή του Βουνού.

Η 3η Δικτατορία από 21-4-1967 έως 1711-1974 από τους Παττακό, Παπαδόπουλο, Μακαρέζο και αργότερα τον Ιωαννίδη μέχρι τις 24-7-1974 με την επιστροφή του Κ. Καραμανλή.

 

Από το 1844-2015 στα 171 χρόνια 85 πρωθυπουργοί

Συνολικά 85 πρωθυπουργοί (οι 84 άντρες και μία γυναίκα, Γεωργία Θάνου) χρημάτισαν στο θώκο αυτό από το 1844-2015.

Από αυτούς οι 32 εκλέχτηκαν με την ψήφο του λαού, οι πέντε ήταν δικτάτορες και οι υπόλοιποι 48 ήταν διορισμένοι ή υπηρεσιακοί.

 

Πρώτος ήταν ο Ι. Κωλέττης το 1844.

Τα ρεκόρ κατέχουν ο Ελευθέριος Βενιζέλος που κέρδισε έξι αναμετρήσεις από το 1910-33, με 14,5 χρόνια, όπως και ο Κ. Καραμανλής σχεδόν με τον ίδιο χρόνο (νικητής σε πέντε εκλογές από το 1955-80).

 

Ακολουθεί ο Χαρίλαος Τρικούπης με 13 χρόνια (1875-1895), ο Κ. Σημίτης και ο Α. Παπανδρέου.

Η μικρότερη θητεία μόλις δύο μέρες 9-11 Φεβρουαρίου 1863 από τον Αριστείδη Μωραϊτίνη, ενώ δυο μέρες ήταν και ο Δ. Βούλγαρης 5-11-1865. Ο νεαρότερος πρωθυπουργός ήταν ο Επαμεινώνδας Δεληγιώργης 36 ετών το 1865.

Συνολικά 10 φορές ορκίστηκε πρωθυπουργός ο Αλ. Κουμουνδούρος, ακολουθούν, Ελ. Βενιζέλος (9) και Δ. Βούλγαρης (8).

 

Θρίαμβοι και πανωλεθρίες

Ο Χαρίλαος Τρικούπης το 1892 πήρε το 86,95% των ψήφων (180 έδρες από τις 207) κατέχοντας το ρεκόρ νίκης, ενώ την επόμενη χρονιά ο ίδιος δεν εκλέχτηκε, παθαίνοντας πανωλεθρία, παίρνοντας μόνο 7,2%.

Ο Ελευθέριος Βενιζέλος το 1910 θριάμβευσε με 84,8%, παίρνοντας 307 από τις 362 έδρες, όπως και το 1923 που πήρε 250 έδρες από τις 327 το 1920, ενώ ήταν πρώτο κόμμα, ήρθε με το εκλογικό σύστημα δεύτερο και ο ίδιος δε βγήκε ούτε βουλευτής.

Το 1922 μέσα στην ίδια χρονιά είχαμε 7 πρωθυπουργούς, όπως και το 1865, ενώ το 1863 τους έξι, όπως και το 1924 και 1945.

 

Οι τέσσερις Κρητικοί Πρωθυπουργοί

Από τους 85 συνολικά πρωθυπουργούς της χώρας, οι τέσσερις είναι Κρητικοί, αυτοί είναι:

Ελευθέριος Βενιζέλος (Χανιά)

  1. 6-10-1910 / 24-2-15
  2. 14-6-1917 / 21-8-17
  3. 3-1-1918 / 4-1-20
  4. 12-1-1924 / 11-2-24
  5. 4-7-1928 / 7-6-29
  6. 7-6-1929 / 16-12-29
  7. 16-12-1929 / 26-5-32
  8. 5-6-1932 / 4-11-32
  9. 16-1-1933 / 6-3-33

 

Εμμανουήλ Τσουδερός (Ρέθυμνο)

29-1-1941 έως 14-4-44

 

Σοφοκλής Βενιζέλος (Χανιά)

  1. 14-4-1944 / 26-4-44
  2. 23-3-1950 / 15-4-50
  3. 21-8-50 / 13-9-50
  4. 13-9-50 / 3-11-50
  5. 3-11-50 / 27-1051

 

Κώστας Μητσοτάκης (Χανιά)

8-4-1990/10-10-93

 

100 χρόνια εκλογές 1915-2015

 

Με τη συμμετοχή και της Ενωμένης Κρήτης

Για πρώτη φορά στις εθνικές εκλογές πήραν μέρος το 1915 και οι Κρητικοί βουλευτές.

Αναφέρουμε όλες τις αναμετρήσεις με τους αρχηγούς των κομμάτων τα ποσοστά και τις έδρες, αλλά και τους εκλεγμένους Ρεθεμνιώτες βουλευτές.

 

  1. 31-5-1915 (έδρες 316)

Πρωθυπουργός Ελ. Βενιζέλος

Ελ. Βενιζέλος, 185

Δ. Γούναρης, 95

Γ. Θεοτόκης, 12

Ρεθεμνιώτες (5):

Γ. Ανδρεαδάκης, Μ. Βολουδάκης, Μιχ. Παπαμιχελάκης, Β. Σκουλάς, Εμμ. Ι. Τσουδερός.

 

  1. 6-12-1915 (έδρες 312)

Πρωθυπουργός Στ. Σκουλούδης

Γούναρης-Σκουλούδης, 230

Θεοτόκης, 21

Ράλλης, 18

Δεν πήρε μέρος ο Βενιζέλος

Ρεθεμνιώτες (5):

Εμμ. Τσουδερός, Β. Σκουλάς, Μ. Βολουδάκης, Γ. Φραγκιουδάκης, Ευστρ. Φωτάκης.

 

  1. 1-11-1920 (έδρες 370)

Πρωθυπουργός Δ. Ράλλης

Δ. Γούναρης, 368.000 (260)

Ε. Βενιζέλος, 375.000 (110)

Λόγω του συστήματος οι Φιλελεύθεροι του Βενιζέλου πήραν περισσότερους ψήφους, αλλά ήρθαν δεύτεροι και ο Βενιζέλος δεν εκλέχτηκε ούτε βουλευτής.

Ρεθεμνιώτες (5):

Ε. Τσουδερός, Β. Σκουλάς, Μ. Βολουδάκης, Γ. Φραγκιουδάκης, Μ. Παπαδομιχελάκης.

 

  1. 16-12-1923 (έδρες 397)

Πρωθυπουργός Ελ. Βενιζέλος

Ε. Βενιζέλος, 250

Αλ. Παπαναστασίου, 120

Ρεθεμνιώτες (4):

Ν. Ασκούτσης, Ι. Γοβατζιδάκης, Μ. Δημητρακάκης, Μ. Κούνδουρος.

 

  1. 7-11-1926 (έδρες 286)

Πρωθυπουργός Αλ. Ζαϊμης

Γ. Καφαντάρης, 102

Π. Τσαλδάρης, 60

Ι. Μεταξάς, 54

Ρεθεμνιώτες (2):

Βασ. Σκουλάς, Ευστρ. Φωτάκης.

 

  1. 19-8-1928 (έδρες 250)

Πρωθυπουργός Ελ. Βενιζέλος

Βενιζέλος, 178

Παπαναστασίου, 20

Τσαλδάρης 19

Ρεθεμνιώτες (2):

Ν. Ασκούτσης, Β. Σκουλάς.

  1. 25-9-1932 (έδρες 250)

Πρωθυπουργός Π. Τσαλδάρης

Παν. Τσαλδάρης, 84

Ελ. Βενιζέλος, 84

Γ. Καφαντάρης, 21

Ρεθεμνιώτες (3):

Ν. Ασκούτσης, Β. Σκουλάς, Ν. Τρουλλινός.

 

  1. 5-3-1933 (έδρες 250)

Πρωθυπουργός Α. Οθωναίος

Π. Τσαλδάρης κ.α., 46,19% (136)

Ε. Βενιζέλος κ.α., 46,32% (110)

Ρεθεμνιώτες (3):

Ν. Ασκούτσης, Β. Σκουλάς, Ν. Τρουλλινός.

 

  1. 9-6-1935 (έδρες 300)

Π. Τσαλδάρης, 255

Γ. Κονδύλης, 32

Αποχή Βενιζέλου

Ρεθεμνιώτες (3):

Μ. Παπαδογιάννης, Μιχ. Σγουρός, Ν. Τρουλλινός.

 

  1. 26-1-1936 (έδρες 300)

Θεμ. Σοφούλης, 126

Π. Τσαλδάρης, 72

Γ. Κονδύλης κ.α., 60

Ρεθεμνιώτες (3):

Ν. Ασκούτσης, Ε. Φωτάκης, Ν. Μπιράκης.

 

– 4-8-1936 έως 21-4-1941

Δικτακτορία Μεταξά

 

21-4-41 έως 14-4-1944

Πρωθυπουργός Εμμ. Τσουδερός

 

  1. 31-3-1946 (έδρες 354)

Πρωθυπουργός Κ. Τσαλδάρης

Κ. Τσαλδάρης, 156

Γονατάς, 38

Σοφ. Βενιζέλος, 30

Γ. Παπανδρέου, 27

Ρεθεμνιώτες (4):

Ευαγ. Δασκαλάκης, Γ. Τσουδερός, Μ. Παπαδογιάννης, Μιχ. Σκουλάς.

 

  1. 5-3-1950 (έδρες 250)

Πρωθυπουργός Σ. Βενιζέλος

Κ. Τσαλδάρης, 62

Σ. Βενιζέλος, 56

Γ. Παπανδρέου, 35

Ε. Τσουδερός, 13

Ν. Πλαστήρας, 24

Ρεθεμνιώτες (3):

Ευαγ. Δασκαλάκης, Γ. Τσουδερός, Ι. Προκοπάκης.

 

  1. 9-9-1951 (έδρες 258)

Πρωθυπουργός Ν. Πλαστήρας

Αλ. Παπάγος, 119

Ν. Πλαστήρας, 74

Σ. Βενιζέλος, 57

Ρεθεμνιώτες (3):

Ε. Δασκαλάκης, Γ. Τσουδερός, Γ. Βουλγαράκης.

 

  1. 16-9-1952 (μόνιμα 300)

Πρωθυπουργός Αλ. Παπάγος

Αλ. Παπάγος, 247

Ν. Πλαστήρας, 31

Σ. Βενιζέλος, 20

Ρεθεμνιώτες (3):

Αντ. Λίτινας, Σταύρ. Μπίρης, Μιχ. Σκουλάς.

 

  1. 19-2-1956

Πρωθυπουργός Κων. Καραμανλής

ΕΡΕ Κ. Καραμανλής, 165

Φιλελεύθεροι, Σ. Βενιζέλος, 42

ΔΗΜ.ΕΝ. Γ. Παπανδρέου, 28

Ρεθεμνιώτες (3):

Παύλ. Βαρδινογιάννης, Μιχ. Σκουλάς, Ι. Τρουλλινός.

 

  1. 11-5-1958

ΕΡΕ, Καραμανλής, 171

ΕΔΑ, Ι. Πασαλίδης, 79

Βενιζέλος-Παπανδρέου 36

Ρεθεμνιώτες (3):

Π. Βαρδινογιάννης, Ι. Κεφαλογιάννης, Μ. Παπαδογιάννης.

 

  1. 29-10-1961

Πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής

ΕΡΕ, Καραμανλής, 176

ΕΚ, Γ. Παπανδρέου, 86

ΕΔΑ, Πασαλίδης, 22

Ρεθεμνιώτες (3): Π. Βαρδινογιάννης 16.649, Μιχ. Σκουλάς 7.069, Ι. Τρουλλινός 6.653.

 

  1. 3-11-1963

Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου

ΕΚ, Γ. Παπανδρέου, 138

ΕΡΕ, Κ. Καραμανλής, 132

ΕΔΑ, Ι. Πασαλίδης, 28

Ρεθεμνιώτες (3):

Π. Βαρδινογιάννης (ΕΚ), Μιχ. Σκουλάς (ΕΚ), Κ. Στεφανάκης (ΕΚ).

 

  1. 16-2-1964

Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου

ΕΚ, Παπανδρέου, 52,72 (171)

ΕΡΕ, Καραμανλής, 35,26 (107)

ΕΔΑ (Πασαλίδης), 11,80 (22)

Ρεθεμνιώτες (3):

Π. Βαρδινογιάννης, 16.741 (ρεκόρ ψήφων), Κ. Στεφανάκης, 12.232, Ι. Τσουδερός 7.912.

 

ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ
Πάνω από 65 είναι οι Ρεθεμνιώτες πολιτικοί βουλευτές ή υπουργοί στα 100 χρόνια 1915-2015, συμμετοχής των Κρητικών στην Ελληνική Βουλή. Αναφέρουμε με αύξοντα αριθμό αυτούς που εκλέχτηκαν στον Ν. Ρεθύμνου, τους διορισμένους και όσους ψηφίστηκαν σ’ άλλες εκλογικές περιφέρειες.

 

  1. Αλυσανδράκης Κωνσταντίνος(Πλάτανος 1948). Καθηγητής αστροφυσικής και ευρωβουλευτής (ΚΚΕ) το 2000.

 

  1. Ανδρεαδάκης Γεώργιος(Φουρφουράς 1859-1933). Γιατρός των φτωχών και πρόδρομος της πενικιλίνης. Βουλευτής και αντιπρόεδρος Κρητικής Βουλής. Βουλευτής και το 1915.

 

  1. Ασκούτσης Νικόλαος(Πηγή-Μελιδόνι 1810-1955). Δικηγόρος, νομάρχης Ρεθύμνου το 1917 και άλλων νομών. Βουλευτής 1923-36 (4 φορές) και Αθηνών το 1951. Υπουργός και το 1932 γεν. διοικητής Κρήτης.

 

  1. Αποστολάκη Μιλένα(Πρινές Μυλοποτάμου). Βουλευτής και υφυπουργός ΠΑΣΟΚ το 2000-04.

 

  1. Βαρδινογιάννης Παύλος(Επισκοπή 1925-1984). Ο πιο λαοφιλής πολιτικός, που εκλεγόταν από το 1956-1977 σε εκλογικές αναμετρήσεις, ενώ διετέλεσε και υπουργός το 1964. Κατέχει το ρεθεμνιώτικο ρεκόρ των 16.741 ψήφων το 1964, ενώ αντίθετα με 8.803 το 1974 δεν εκλέχτηκε.

 

  1. Βουλγαράκης Κ. Γιώργης(Μέλαμπες). Βουλευτής το 1951.

 

  1. Βουλγαράκης Απ. Γιώργης(Μέλαμπες 1959). Βουλευτής Ν.Δ. από το 1989 στην Αθήνα και υπουργός.

 

  1. Βολουδάκης Μανούσος. Βουλευτής από το 1915-1920 (τρεις φορές).

 

  1. Γεωργακάκης Χαράλαμπος(Κοξαρέ 1941-2002). Βουλευτής Ρεθύμνου με το ΠΑΣΟΚ το 1981 με 6.002 ψήφους.

 

  1. Γοβατζιδάκης Ιωάννης. Βουλευτής το 1923, βοηθώντας στην ανέγερση σχολείων και από τους πρώτους στην επανάσταση του Θερίσου.

 

  1. Δαμανάκη Μαρία(Καρωτή-Αγ. Νικόλαος 1952). Βουλευτής Αθηνών και πρόεδρος του ΣΥΝ το 1991, αλλά και επίτροπος Ε.Ε.

 

  1. Δημητρακάκης Στυλιανός(Ροδάκινο – Χανιά 1903-1947). Νομάρχης και υπουργός Δικαιοσύνης το 1941 επί κυβερνήσεως Εμμ. Τσουδερού, αλλά και υπουργός Στρατιωτικών.

 

  1. Δημητρακάκης Μάρκος(Ροδάκινο). Αγωνιστής, βουλευτής το 1923. Πατέρας του Στυλιανού, εφέτης και σύμβουλος Κρητικής Πολιτείας.

 

  1. Δασκαλάκης Ευάγγελος(Περιβόλια 1902-1973). Γιατρός που πήρε μέρος στη Μ. Ασία. Βουλευτής 1946-51 (τρεις φορές) και δήμαρχος Ρεθύμνου 1964-67.

 

  1. Κεφαλογιάννης Κ. Γιάννης(Ανώγεια 1933-2012). Γιατρός και ο μακροβιότερος βουλευτής και υπουργός από το 1958 με ΕΡΕ μέχρι το 2004 και με Ν.Δ., σε 12 από τις 15 εκλογικές αναμετρήσεις.

 

  1. Κεφαλογιάννης Αχ. Γιάννης(1982). Δικηγόρος, βουλευτής 2012-2015.

 

  1. Κεφαλογιάννη Όλγα(1975). Δικηγόρος, βουλευτής Ρεθύμνου 2007-2009, ενώ από το 2012-15 εκλέγεται στην Αθήνα (πρώτη σε σταυρούς). Υπουργός Τουρισμού.

 

  1. Κεφαλογιάννης Β. Μανόλης(1916). Βουλευτής Ηρακλείου με Ν.Δ. (11 φορές) και υπουργός.

 

  1. Κεφαλογιάννης Κ. Μανόλης(1959). Βουλευτής Ηρακλείου με Ν.Δ. από 1990-2015 και υπουργός.

 

  1. Καλλέργης Λυκούργος. Βουλευτής Αθηνών.

 

  1. Κούνδουρος Μανούσος. Βουλευτής το 1923.

 

  1. Λαμπίρης Ηλίας(Βισταγή 1941). Καθηγητής Ιατρικής. Βουλευτής ΠΑΣΟΚ το 2007.

 

  1. Λίτινας Αντώνης(Πλατάνια). Νομικός και ιδρυτής Αντιστασιακής Οργάνωσης την Κατοχή. Βουλευτής το 1952.

 

  1. Λουκάκης Μανόλης(1937-2012). Πολιτικός Μηχανικός, νομάρχης Χανίων 1982 και Ηρακλείου, αλλά και Γ. Γραμματέας Κρήτης. Βουλευτής ΠΑΣΟΚ από το 1989-2000 (σε πέντε αναμετρήσεις), αλλά και υφυπουργός.

 

Το 1990 έχασε την εκλογή από ένσταση και το 2000 αντικατέστησε το Γ. Σμπώκο.

 

  1. Μανουσάκης Πέτρος. Δικηγόρος και υπουργός το 1916.

 

  1. Μπερνιδάκη Ελευθερία(Γωνιά). Βουλευτής Επικρατείας Ν.Δ. το 2004.

 

  1. Μπιράκης Νικόλαος(1899-1979). Δικηγόρος και βουλευτής το 1936, αλλά και νομάρχης.

 

  1. Μπίρης Σταύρος(Ζουρίδι 1921-1999). Δημοσιογράφος, εκδότης και βουλευτής Ρεθύμνου το 1952. Από το 1963-67 βουλευτής Πειραιά και υπουργός Ναυτιλίας.

 

  1. Μοάτσος Θεμιστοκλής(1868). Βουλευτής το 1916.

 

  1. Μοάτσος Δημήτρης(1927-2001). Δικηγόρος, νομάρχης Λάρισας το 1965 και Αττικής. Βουλευτής Ν.Δ. το 1974 και υφυπουργός.

 

  1. Νεονάκης Μιχάλης(Σπήλι). Βουλευτής Επικρατείας με το ΠΑΣΟΚ.

 

  1. Ξανθός Ανδρέας(Βισταγή-Αμάρι 1960). Γιατρός, εκλέγεται με τον ΣΥΡΙΖΑ από το 2012-15 (τέσσερις φορές) και υπουργός Υγείας.

 

  1. Ξυλούρης Μενέλαος(Ανώγεια). Βουλευτής Ν. Ηρακλείου.

 

  1. Όθωνας Μανόλης(Πέραμα 1963). Νομάρχης και Περιφερειακός διευθυντής Ηρακλείου. Βουλευτής με το ΠΑΣΟΚ το 2004, 2009 και το 2012. Υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη.

 

  1. Παπαδογιάννης Εμμανουήλ(Αγ. Ιωάννης Αμαρίου 1889-1971). Αγωνιστής, νομάρχης και βουλευτής από το 1935-58 (τρεις φορές) και υπουργός Ανοικοδόμησης.

 

  1. Παπαμιχελάκης Μιχάλης(Αργυρούπολη 1870-1927). Στρατιωτικός γιατρός 1912-22, βουλευτής από το 1910-20, αλλά και νομάρχης.

 

  1. Περάκης Γιώργης(Σκουλούφια 1936). Δικηγόρος, βουλευτής ΠΑΣΟΚ το 1977, 81 και 85, αλλά και υπουργός το 1984.

 

  1. Πεπονής Αναστάσιος(1924). Η μητέρα του Ρεθεμνιώτισσα, αδελφή του πρωθυπουργού Εμμ. Τσουδερού. Διευθυντής ΕΙΡ, βουλευτής Αθηνών με το ΠΑΣΟΚ, μ’ αρκετές θητείες, αλλά και υπουργός σε διάφορα υπουργεία.

 

  1. Προκοπάκης Ιωάννης(Καρήνες). Βουλευτής το 1950.

 

  1. Παρασύρης Φραγκιάς(Ζωνιανά). Βουλευτής Ηρακλείου.

 

  1. Παττακός Στυλιανός(Αγ. Παρασκευή 1912). Ταξίαρχος από τους πρωτεργάτες του πραξικοπήματος του 1967. Υπουργός Εσωτερικών και αντιπρόεδρος Κυβέρνησης 1971-73.

 

Καταδικάστηκε σε θάνατο, που μετατράπηκε σε ισόβια. Αποφυλακίστηκε το 1990.

 

  1. Σγουρός Μιχάλης. Βουλευτής το 1935.

 

  1. Σκουλάς Βασίλης. (Ανώγεια). Βουλευτής από το 1915-1933.

 

  1. Σκουλάς Μιχάλης. (Ανώγεια). Βουλευτής 1946-56.

 

  1. Σκουλάς Θανάσης(1931). Βουλευτής Ηρακλείου.

 

  1. Σκουλάς Νικόλαος. Βουλευτής και υφυπουργός.

 

  1. Σκουλάς Ιωάννης. Βουλευτής Ν. Ηρακλείου.

 

  1. Σταυρακάκης Μηνάςστο Ν. Ηρακλείου.

 

  1. Σηφουνάκης Νικόλαος(Πρασές 1949). Νομάρχης και βουλευτής ΠΑΣΟΚ στο Ν. Λέσβου. Ευρωβουλευτής και υπουργός.

 

  1. Στεφανάκης Κώστας(Πασαλίτες). Βουλευτής το 1963 και 1964.

 

  1. Σμπώκος Γιάννης(Ανώγεια 1951). Βουλευτής ΠΑΣΟΚ το 1991 (μετά από ένσταση), ενώ το 2000 έχασε από τον Λουκάκη.

 

  1. Στουρνάρας Γιάννης(1956). Υπουργός Οικονομικών 2012-14 και Διοικητής Τράπεζας Ελλάδας. Ο πατέρας του από τη Φθιώτιδα και η μητέρα του Φωτεινή Δασκαλάκη από τις Λαμπιώτες.

 

  1. Τσουδερού Εμμ. Βιργινία(Ασώματος 1924). Βουλευτής και υπουργός (1990-93) Αθηνών. Κόρη του πρωθυπουργού Εμμ. Τσουδερού.

 

  1. Τσουδερός Γιώργης. Γιατρός και τρεις φορές βουλευτής 1946-51. Αντιπρόεδρος της Βουλής.

  1. Τσουδερός Ε. Ιωάννης. Βουλευτής 1961-64 (τρεις φορές) και υπουργός.

 

  1. Τσουδερός Ι. Εμμανουήλ(Ασώματος 1882-1956). Δικηγόρος, βουλευτής 1912-15 αλλά και υπουργός, ενώ το 1927 διοικητής της «Τράπεζας Ελλάδος».

 

Από 21-4-41 έως τον Απρίλιο του 1944 πρωθυπουργός της εξόριστης κυβέρνησης. Επί Σ. Βενιζέλου αντιπρόεδρος. Το 1950 επί Πλαστήρα υπουργός, όπως και το 1952 επί Παπάγου, με πολλές τιμητικές διακρίσεις και δημοσιεύσεις.

 

  1. Τρουλλινός Νικόλαος(Μέλαμπες). Βουλευτής 1932-35.

 

  1. Τρουλλινός Ιωάννης. Βουλευτής 1956-1961.

 

  1. Τσαγρής Γεώργιος(Βισταγή). Βουλευτής το 1936 και νομάρχης Ρεθύμνου το 1941.

 

  1. Φραγκιουδάκης Γεώργιοςβουλευτής 1915-20.

 

  1. Φωτάκης Ευστράτιος(Μέλαμπες 1884). Εισαγγελέας και βουλευτής 1915-36, αλλά και Κρητικής Πολιτείας.

 

  1. Φωτάκης Κώστας(Αμάρι). Υπουργός το 2015, όπως και η σύζυγός του Φωτίου Θεανώ.

  1. Χατζηδάκης Ι. Κώστας(Αγ. Ιωάννης Μυλοποτάμου 1965). Ευρωβουλευτής, βουλευτής και υπουργός Ν.Δ. από το 1994-2015. Από το 2016 αντιπρόεδρος Ν.Δ.

 

  1. Χατζηδάκης Βασίλης(Μύρθιος). Βουλευτής Αθηνών 1946.

 

  1. Χατζηδάκης Μανόλης,βουλευτής Αθηνών.

 

Οι 23 Κρητικοί βουλευτές το 1915 με τον πρωθυπουργό Ελ. Βενιζέλο

Στις 31-5-1915 από τους 316 βουλευτές οι 23 ήταν για πρώτη φορά Κρητικοί (Ηράκλειο και Χανιά από 7, Ρέθυμνο 5 και Λασίθι 4).

 

Πάνω: Γ. Μαρής, Ν. Παπαδάκης, Γ. Μαρκαντωνάκης, Γ. Μυλονογιαννάκης, Μανούσος Βολουδάκης (Ρ), Ι. Λεκανίδης (απουσιάζει ο Μιχ. Κοθρής).

 

2η σειρά: Μιχ. Παπαμιχελάκης (Ρ), Εμμ. Τσουδερός (Ρ), Κυριάκος Μητσοτάκης, Βασ. Σκουλάς (Ρ), Γ. Κοκκινάκης, Χαρ. Πλουμιδάκης, Μιχ. Καταπότης.

 

Κάτω: Μιχ. Μανασάκης, Μιχ. Σακλαμπάνης, Δ. Αναγνωστάκης, Ελευθέριος Βενιζέλος (με ψήφους στα Χανιά 11.749), Μιχ. Μακράκης, Αρ. Κριάρης, Γ. Ανδρεαδάκης (Ρ).

 

Εκλογές μετά την Μεταπολίτευση

 

Μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας το 1974 και την προσωρινή κυβέρνηση από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, έγιναν οι εκλογές.

 

20) 17-11-1974

Κ. Καραμανλής

Κόμμα      Αρχηγός      Πανελλ.%      Ν. Ρεθύμνου      Έδρες

Ν.Δ.      Κ. Καραμανλής      54,37      35,19      220

ΕΚΝΔ      Γ. Μαύρος      20,42      18,64      60

ΠΑΣΟΚ      Α. Παπανδρέου      13,58      20,52      12

ΕΑ      Η. Ηλιού      9,47      3,08      8

Ανεξ.      Βαρδινογιάννης      1,08      22,26      0

Ρεθεμνιώτες (2):

Ι. Κεφαλογιάννης      10.280

Δ. Μοάτσος      3.349

Δεν εκλέχτηκαν

Γ. Περάκης      4.430

Π. Βαρδινογιάννης      8.803

 

  1. 20-11-1977

Κ. Καραμανλής

Ν.Δ.      Καραμανλής      41,84      29,49      171

ΠΑΣΟΚ      Παπανδρέου      25,34      24,28      93

ΕΔΗΚ      Μαύρος      11,95      13,93      16

ΚΚΕ      Φλωράκης      9,36      4,57      11

ΚΝΦ      Μητσοτάκης      1,08      26,03      2

Ρεθεμνιώτες (3):

Ι. Κεφαλογιάννης      11.368

Γ. Περάκης      5.327

Π. Βαρδινογιάννης      9.542

 

  1. 18-10-1981

Α. Παπανδρέου

ΠΑΣΟΚ      Παπανδρέου      48,06      51,15      172

Ν.Δ. (Γ. Ράλλης)      35,88      24,68      115

ΚΚΕ      Φλωράκης      10,93      5,59      13

ΚΦ      Μητσοτάκης      0,37      17,38      0

Ρεθεμνιώτες:

Γ. Περάκης      7.598

Χ. Γεωργακάκης      6.002

Ι. Κεφαλογιάννης      10.187

Βαρδινογιάννης      6.855 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 2-6-1985

Α. Παπανδρέου

ΠΑΣΟΚ      Παπανδρέου      45,82      57,20      161

Ν.Δ.      Κ. Μητσοτάκης      40,85      34,34      126

ΚΚΕ      Φλωράκης      9,89      6,04      12

Ρεθεμνιώτες: Γ. Περάκης, Ι. Κεφαλογιάννης

 

  1. 186-1989

Τζ. Τζανετάκης

Ν.Δ.      Μητσοτάκης      44,30      42,24      145

ΠΑΣΟΚ      Παπανδρέου      39,10      47,78      125

ΣΥΝ (Φλωράκης)      13,10      7,81      28

Ρεθεμνιώτες:

Ι. Κεφαλογιάννης      14.141

Μ. Λουκάκης      12.944

 

  1. 5-11-1989

Ξ. Ζολώτας

Ν.Δ.      Μητσοτάκης      46,19      43,99      148

ΠΑΣΟΚ      Παπανδρέου      40,67      48,38      128

ΣΥΝ      Φλωράκης      10,97      6,45      21

Ρεθεμνιώτες:

Ι. Κεφαλογιάννης      15.782

Μ. Λουκάκης      14.798

– Γ. Σχοινάς      6.152 (δεν εκλέχτηκε)

– Μ. Λίτινας      5.421 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 8-4-1990

Κ. Μητσοτάκης

Ν.Δ.      Μητσοτάκης      46,89      44,37      150

ΠΑΣΟΚ      Α. Παπανδρέου      38,61      47,67      123

ΣΥΝ      Φλωράκης      10,28      6,48      19

Ρεθεμνιώτες

Ι. Κεφαλογιάννης      14.823

Ι. Σμπώκος      6.216

Μ. Λουκάκης      12.839 (έχασε από ένσταση)

Γ. Σχοινάς      7.244 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 10-10-1993

Α. Παπανδρέου

ΠΑΣΟΚ      Α. Παπανδρέου      46,88      54,97      170

Ν.Δ.      Μητσοτάκης      39,29      38,12      111

Π.Α.      Σαμαράς      4,88      1,88      10

ΚΚΕ      Α. Παπαρήγα      4,54      2,12      9

ΣΥΝ      Μ. Δαμανάκη      2,94      2,20      –

Ρεθεμνιώτες:

Μ. Λουκάκης      14.355

Ι. Κεφαλογιάννης      16.310

ι. Σμπώκος      11.366 (δεν εκλέχτηκε)

Μ. Λίτινας      4.342 (δεν εκλέχτηκε)

Σ. Τσουπάκης      2.266 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 22-9-1996

Κ. Σημίτης

ΠΑΣΟΚ      Κ. Σημίτης      41,49      51,40      162

Ν.Δ.      Μ. Έβερτ      38,12      35,69      108

ΚΚΕ      Παπαρήγα      5,60      2,58      11

ΣΥΝ      Κωνσταντόπουλος      5,12      4,04      10

ΔΗΚΚΙ (Δ. Τσοβόλας)      3,50      3,14      9

Ρεθεμνιώτες:

Κεφαλογιάννης      14.318

Λουκάκης      14.253

Ι. Σμπώκος      9.481 (δεν εκλέχτηκε)

Σ. Τσουπάσκης      2.738 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 9-4-2000

Κ. Σημίτης

ΠΑΣΟΚ      Σημίτης      43,79      51,81      158

Ν.Δ.      Κ. Α. Καραμανλής      42,74      39,58      125

ΚΚΕ      Παπαρήγα      5,52      2,80      11

ΣΥΝ      Κωνσταντόπουλος      3,20      2,62      6

Ρεθεμνιώτες:

Μ. Λουκάκης      9,281

Ι. Κεφαλογιάννης      14.774

Ι. Σμπώκος      11.581 (έχασε από ένσταση)

Μουνδριανάκης      5.008 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 7-3-2004

Κ. Α. Καραμανλής

Ν.Δ.      Κ.Α. Καραμανλής      45,36      44,65      165

ΠΑΣΟΚ      Γ. Παπανδρέου      40,55      46,99      117

ΚΚΕ      Παπαρήγα      5,90      2,87      12

ΣΥΝ      Κωνσταντόπουλος      3,26      2,90      6

Ρεθεμνιώτες:

Κεφαλογιάννης      12.830

Μ. Όθωνας      15,510

Μ. Λουκάκης      5.875 (δεν εκλέχτηκε)

Κ. Σχοινάς      8.932 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 16-7-2007

Κ. Α. Καραμανλής

Ν.Δ.      Κ. Καραμανλής      41,83      46,50      152

ΠΑΣΟΚ      Γ. Παπανδρέου      38,10      43,84      102

ΚΚΕ      Παπαρήγα      8,10      3,39      22

ΣΥΝ      Αλ. Αλαβάνος      5,04      3,59      14

ΛΑΟΣ      Καρατζαφέρης      3,80      1,12      10

Ρεθεμνιώτες:

Όλγα Κεφαλογιάννη      12.535

Ηλίας Λαμπίρης      10.949

Κ. Σχοινάς      12.496 (δεν εκλέχτηκε)

Μ. Όθωνας      9.864 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 4-10-2009

Γ. Παπανδρέου

ΠΑΣΟΚ      Γ. Παπανδρέου      43,90      57,91      160

Ν.Δ.      Κ. Καραμανλής33,50      27,41      91

ΚΚΕ      Παπαρήγα      7,50      3,75      21

ΛΑΟΣ      Καρατζαφέρης      5,60      3,10      15

ΣΥΡΙΖΑ      Αλ. Τσίπρας      4,60      3,90      13

Ρεθεμνιώτες

Μ. Όθωνας      13.869

Όλγα Κεφαλογιάννη      9.417

Η. Λαμπίρης      12.053 (δεν εκλέχτηκε)

Γ. Κατικάς      1.417 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 6-5-2012

Ν.Δ.      Α. Σαμαράς      29,70      13,06      108

ΣΥΡΙΖΑ      Α. Τσίπρας      26,90      14,58      52

ΠΑΣΟΚ      Β. Βενιζέλος      13,10      20,37      41

ΑΝΕΛ      Π. Καμμένος      10,60      9,47      33

ΚΚΕ      Α. Παπαρήγα      8,50      4,24      26

Χ.Α.      Ν. Μιχαλολιάκος      6,90      2,99      21

ΔΗΜΑΡ      Φ. Κουβέλης      6,10      6,24      19

ΔΗΣΥ      Ν. Μπακογιάννη      2,60      12,87      0

Ρεθεμνιώτες

Μ. Όθωνας      5.535

Α. Ξανθός      5.784

Γ. Α. Κεφαλογιάννης      3.458 (δεν εκλέχτηκε)

Μ. Βάμβουκας      2.711 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 17-6-2012

Α. Σαμαράς

Ν.Δ.      Σαμαράς      29,7      24,09      129

ΣΥΡΙΖΑ      Τσίπρας      26,9      28,39      71

ΠΑΣΟΚ      Βενιζέλος      12,3      21,72      33

ΑΝΕΛ      Καμένος      7,5      6,85      20

Χ.Α.      Μιχαλολιάκος      6,9      4,14      18

ΔΗΜΑΡ      Κουβέλης      6,2      6,65      17

ΚΚΕ      Παπαρήγα      4,5      2,35      12

Ρεθεμνιώτες

Ανδ. Ξανθός (λίστα)

Γ. Α. Κεφαλογιάννης (λίστα)

 

  1. 25-1-2015

Αλ. Τσίπρας

ΣΥΡΙΖΑ      Τσίπρας      36,34      39,55      149

Ν.Δ.      Σαμαράς      27,80      24,33      76

Χ.Α.      Μιχαλολιάκος      6,28      3,11      17

Ποτάμι      Στ. Θεοδωράκης      6,05      4,46      17

ΚΚΕ      Δ. Κουτσούμπας      5,47      3,21      15

ΑΝΕΛ      Καμένος      4,75      4,58      13

ΠΑΣΟΚ      Βενιζέλος      4,68      6,05      13

ΔΣΚ      Γ. Παπανδρέου      2,46      4,57      0

Ρεθεμνιώτες

Ανδρ. Ξανθός      8.552

Γ. Α. Κεφαλογιάννης      7.575

Ηλ. Λουλούδης      4.260 (δεν εκλέχτηκε)

Κ. Δανδουλάκης      1.515 (δεν εκλέχτηκε)

 

  1. 20-9-2015

Αλ. Τσίπρας

ΣΥΡΙΖΑ      Τσίπρας      35,52      38,13      145

Ν.Δ.      Μεϊμαράκης      28,04      27,37      75

ΧΑ      Μιχαλολιάκος      6,96      4,04      18

ΠΑΣΟΚ      Φ. Γεννηματά      6,26      10,31      17

ΚΚΕ      Κουτσούμπας      5,58      3,37      15

Ποτάμι      Σ. Θεοδωράκης      4,12      4,89      11

ΑΝΕΛ      Καμένος      3,68      2,60      10

ΕΝ.Κ.      Β. Λεβέντης      3,41      2,19      9

Ρεθεμνιώτες

Αν. Ξανθός (λίστα)

Γ. Α. Κεαλογιάνννης (λίστα)

 

Τα ρεκόρ στο Ρέθυμνο

Μετά τη Μεταπολίτευση στο Ν. Ρεθύμνου το μεγαλύτερο ποσοστό πήρε το ΠΑΣΟΚ το 2009 με τον Γ. Παπανδρέου 57,91%, η Ν.Δ. με τον Κ. Καραμανλή το 2007 με 46,50 και ο ΣΥΡΙΖΑ με τον Α. Τσίπρα στις 25-1-2015 με 39,55%.

Τα μικρότερα ποσοστά η Ν.Δ. στις 25-1-2015 με τον Α. Σαμαρά 24,33%, το ΠΑΣΟΚ στις ίδιες εκλογές με τον Β. Βενιζέλο 6,05% και ο ΣΥΡΙΖΑ με τον Τσίπρα το 2009 με 3,90%.

Το ρεκόρ ψήφων κατέχει ο Π. Βαρδινογιάννης με 16.741 (το 1964) και ακολουθεί ο Γ. Κεφαλογιάννης με 16,310 (το 1993), που κατέχει και το ρεκόρ 12 θητειών.

Σχετικά άρθρα

Δείτε επίσης

Close