ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο 78-56

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την ήττα με 78-56 από τον ΠΑΟΚ, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα μας «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα, όπου βρέθηκε να χάνει με 22-0 και 33-8 στο α’ δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 27 πόντους (35-8). Από κει και πέρα, οι παίκτες μας ισορρόπησαν, περιόρισαν τα λάθη και με επιμέρους σκορ 5-22, μείωσαν σε 40-30. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Αν και προσπάθησαν για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού δεν τα κατάφεραν, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ξανά στην 4η περίοδο, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (77-54) και να παίρνουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ και μοναδικός «διψήφιος» για την ομάδα μας ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 18 πόντους (6ασ., 3κλ.).

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το χειρότερο ξεκίνημα της φετινής σεζόν πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τα λάθη και την αστοχία να δίνουν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 22-0 (5’). Ο Χριστοδούλου «έσπασε το ρόδι», με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 33-8 υπέρ των γηπεδούχων.

2ο Δεκάλεπτο

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας πίεσε και υποχρέωσε τον αντίπαλο της σε μία σειρά από λάθη, με τους Μάρεϊ, Φράνκαμπ και Γκόρντον να δίνουν το σύνθημα της αντεπίθεσης, μειώνοντας αρχικά σε 35-14 (13’). Έπειτα ακολούθησε ένα σερί 7-2 για τους παίκτες μας (37-21), ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 18 πόντους (40-22 στο 17’). Όμως, οι Φράνκαμπ και Λαναράς αντεπιτέθηκαν ξανά για το 40-30 (19’), με τον ΠΑΟΚ να διαμορφώνει το 45-30 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Με τρίποντο του Χάρις ξεκίνησε το β’ ημίχρονο (45-33), ενώ στη συνέχεια χάθηκαν δύο ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό, με τη διαφορά να αυξάνεται ξανά στους 18 πόντους (53-35 στο 24’). Ο Φράνκαμπ μείωσε σε 53-39, με τις δύο ομάδες να ισορροπούν και να ολοκληρώνουν την 3η περίοδο με το επιμέρους σκορ στο 17-17 (62-47).

4ο Δεκάλεπτο

Παρά τις προσπάθειες των Σπυριδονίδη, Χριστοδούλου και Φράνκαμπ (67-54 στο 32’), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» ένα σερί 10-0 και να βάλουν τέλος στην υπόθεση νίκη, κερδίζοντας με 78-56.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56.

ΠΑΟΚ (Κώστας Χαραλαμπίδης): Λούις 3 (1), Σμιθ 12 (4/13 σουτ), Μαργαρίτης 11 (1), Γουίγκινς 17, Σαρικόπουλος 11 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 2, Τσόχλας 2, Χατζηνικόλας, Μπεστ 10 (2), Καραμανώλης, Εγκεκέζε 2, Νόουλς 8.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Μαραγκάκης, Μάρεϊ 2, Χάρις 6 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκόρντον 9 (5 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 18 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 9 (1), Χότον 3 (7 ριμπάουντ), Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης, Λαναράς 3 (1), Γαρέζος, Ραζής 3 (1).