Nova2play με 100 Mbps

Η λαμπρή εορτή και ηρωική ιστορία του 44ου Συντάγαματος Πεζικού

Γράφει ο Λευτέρης Κρυοβρυσανάκης

ΑΠΟ ΤΟ 8ο Σ.Π. ΜΕΧΡΙ ΤΟ 547 Τ.Π. ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥΣ

Ένα από τα πιο δοξασμένα Συντάγματα πεζικού ήταν το ηρωικό 44ο, που ξεκίνησε το 1912 ως 2ο τάγμα Κρητών, πέρασε πολλά στάδια και κατέληξε σήμερα ως 547 Αερομεταφερόμενο Τ.Π.

Το 1912-13 έλαβε μέρος στον Α’ Βαλκανικό Πόλεμο ως 2ο Τάγμα Κρητών στις μάχες Πέντε Πηγαδίων-Αετοράχης-κατάληψη Ιωαννίνων και Κορυτσάς.

Στις 24-12-1913 συγκροτήθηκε ως 2ο Σύνταγμα Κρητών υπαγόμενο στην 7η Μεραρχία με έδρα την Καβάλα και έτσι παρέμεινε μέχρι την κήρυξη του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου. Τότε έλαβε μέρος στις μάχες Καρά-Σινάτσι, Ραβένι, Ντρομαντέρ κ.ά.

Το Μάιο του 1917 με την ονομασία 2ο Σύνταγμα Κρητών, μετονομάστηκε σε 8ο Σ.Π. και υπήχθη στη Μεραρχία Κρήτης. Ως 8ο Σ.Π. έλαβε μέρος στις μάχες Σκρα και Δοϊράνης.

Στις 10-5-1919 αποβιβάστηκε στη Σμύρνη και έλαβε μέρος στις επιχειρήσεις κατά των Τούρκων, καθώς και στις επιτυχίες στο Σαγγάριο ποταμό. Το Δεκέμβριο του 1919 επέστρεψε στην Αθήνα και το Σεπτέμβριο του 1920 μαζί με όλη τη Μεραρχία της Κρήτης αποβιβάστηκε στη Σμύρνη και πήρε μέρος στις επιχειρήσεις.

Μετονομασία από 8ο Σύνταγμα Πεζικού σε 44 Σ.Π.

Στις 1-1-1921 το 8ο Σ.Π. μετονομάζεται σε 44ο Σ.Π. και η Μεραρχία της Κρήτης σε 5η και πήρε μέρος στη Μικρασιατική εκστρατεία. Μετά την Καταστροφή της Σμύρνης εγκαταστάθηκε στα Αμάτσανα και στις 19-9-1922 αποβιβάστηκε στο Πόρτο Ράφτη.

Στις 17-11-1940 αναχώρησε από το Ρέθυμνο για τη Σούδα και με πλοία έφτασε στις 25-11-1940 στον Πειραιά.

Με τρένο στις 28 Νοεμβρίου από το Ρουφ ξεκίνησε για το Αμύνταιο και στις 2-1-1941 έφτασε στο Ελβασάν. Στις 31-1-1941 μπήκε στην Κλεισούρα και στις 14-2-1941 στην Τρεμπεσίνα, με 347 πεσόντες ηρωικά.

Με την κατάρρευση του Αλβανικού Μετώπου στις 26 Απριλίου άρχισε η πορεία επιστροφής από τα Γιάννενα στην Πελοπόννησο και διαλύθηκε σε διάφορα τμήματα στο Ναύπλιο.

Στις 13-10-1944 συγκροτήθηκε από Εθνικές ομάδες και στις 12-2-1945 συγκροτήθηκε σε 607 Τ.Ε. και το 1946 μετονομάστηκε σε 592 Τ.Π. με έδρα το Ρέθυμνο και μεταφέρθηκε στη Θεσσαλονίκη στη διάθεση του ΓΣΣ.

Στη συνέχεια πήρε μέρος στις επιχειρήσεις στις περιοχές Ολύμπου-Δοϊράνης μέχρι τέλους του 1946. Το 1951 το 44ο Σ.Π. συγκροτείται στο Ηράκλειο και διαλύεται το 1954. Το Σεπτέμβριο του 1954 συγκροτείται ξανά στο Ρέθυμνο ως 44ο Κέντρο Επιστρατεύσεως (44 ΚΕ), στο στρατόπεδο «Κουνδουράκη» στη Σοχώρα και το 1965 μετονομάστηκε σε 299 ΜΠΠ (με στρατόπεδα της Σοχώρας και Αρμένων).

Νέα μετονομασία σε 10ο Σ.Π.

Στις 2-6-1968 το Κέντρο Εκπαιδεύσεως Νεοσυλλέκτων Κρήτης (ΚΕΝΚ) που είχε συγκροτηθεί από το 1965 μετονομάστηκε σε 10 Σ.Π., μεταστάθμευσε από το Ηράκλειο στο Ρέθυμνο και εγκαταστάθηκε στον Κουμπέ, στο νέο στρατόπεδο «Υπολοχαγού Θεοδωράκη», ενώ το 1979 ξαναονομάστηκε σε 44ο Σ.Π. μέχρι της διαλύσεώς του το 2003.

Στο στρατόπεδο «Θεοδωράκη» παραμένει το 547 Τ.Π., που λειτουργεί ως ΚΕΝ, αλλά και Αερομεταφερόμενο.

Εκεί χτίστηκε ο μικρός ναός του Αγίου Γεωργίου και ανάγλυφο «Δόξας-Μνημοσύνης» με τα ονόματα των 75 αξιωματικών και 392 οπλιτών που θυσιάστηκαν για την πατρίδα.

 

Η πολεμική σημαία του 44ου Σ.Π. έχει τιμηθεί με πολλές διακρίσεις.

Διοικητές 44ου Σ.Π. και 10ου Σ.Π.

  1. Ζερβός Ιωάννης, 28/10/40-14/11/40
  2. Θεϊακός Ξεν., 15/11/40-22/2/41
  3. Γούλας Παν., 25-2-41-Διαλύσεώς του
  4. Πετσίλας Νικ, Απρ./1951-4/6/53
  5. Ρούφος Ανασ., 5/6/53-1954 (Διάλυση)

10ο Σ.Π.

  1. Ταρασίφης Ιφικρ., 2/6/68-12/9/69
  2. Καζής Ιωάννης, 13/9/69-17/8/71
  3. Χριστόπουλος, Γεωρ., 17/8/71-4/9/73
  4. Σταύρου Ξενοφών, 12/9/73-6/7/74
  5. Κούρτης Χρήστος, 29/8/74-12/3/75
  6. Παπαγρηγοράκης Ευτ., 13/5/75-1/8/77
  7. Γραβάνης Δημοσθ., 2/8/77-31/12/78

44ο Σ.Π.

  1. Γραβάνης Δημοσθ.,1/1/79-9/2/79
  2. Κομπολάκης Δράκος, 1979-1980
  3. Κοκινάκης Κων., 1980-1981
  4. Τερζάκης Χρήστ., 1981-1982
  5. Σπυρόπουλος Χαρ., 1982-1983
  6. Στρουμπούλης Γεωρ., 1983-1984
  7. Σαρρής Κωνσταντίνος, 1984-1986

20 Κεκάκης Ματ., 1986-1987

  1. Κλάδος Βασίλειος, 1987-1988
  2. Πρατικάκης Εμμαν., 1988-1989
  3. Μπαγιαρτάκης Νικ., 1989-1990
  4. Κλεινάκης Αντ., 1990-1991
  5. Τσαγκατάκης Νικ., 1991-1992
  6. Κουριδάκης Γεωργ., 1992-1993
  7. Φάκος Θεοδ., 1993-1994
  8. Τσιμπραγός Ανασ., 1994-1995
  9. Σπαντιδάκης Ευαγ., 1995-1998
  10. Πάγκαλος Γεωργ., 1998-2000
  11. Γαλανόπουλος Σωτ., 2000-2003
  12. Μπολιεράκης Αντ., 2003-Διαλύσεώς του

 

Το 547 Τ. Π.

Το 547 Τ. Π. συγκροτήθηκε στις 17 Μαΐου 1951 στις Μοίρες, ως 547 ΤΠ- Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων, υπαγόμενο υπό το 43 ΣΠ. Το 1954 διαλύθηκε και μετέπεσε σε αποστρατευόμενη μονάδα, υπαγόμενη στη 2101 Επιστρατεύουσα Αρχή στην περιοχή Ηράκλειο κι από το 1965 στο 98 ΣΠ. Το 1979 το 547 ΤΠ- ΚΕΝ υπάγεται στο 44ΣΠ στο στρατόπεδο «Θεοδωράκη» στο Ρέθυμνο, έχοντας αποστολή την εκπαίδευση νεοσυλλέκτων. Το 2004, μετά την κατάργηση του 44 ΣΠ, παραμένει στην 5η Μεραρχία. Το 2010, με διαταγή του ΓΕΣ, αναδιοργανώνεται σε 547 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικού- ΚΕΝ.

Διοικητές 547 Τ.Π. από 1978-2016

1) 1978 Δανιηλίδης Γ. 2) 1979 Κοτίνης Κ., 3) 1979-81 Παπάς Χ., 4) 1981-83 Φανουράκης Δ., 5) 1983-85 Κοτρωνάκης Π., 6) 1985-87 Κομπολάκης Ε., 7) 1987-89 Σπαντιδάκης Ε., 8) 1989-90 Ξεξάκης Γ., 9) 1990-92 Χαλκιαδάκης Μ., 10) 1992-94 Πολέντας Μ., 11) 1994-96 Τρουλλινός Γ., 12) 1996-98 Κλάδος Δ., 13) 1998-2002 Κωνσταντάκης Αντ., 14) 2002-04 Τσουλναράς Ι., 15) 2004-06 Κωσταντάκης Γεώργ., 16) 2006-09 Κλάδος Ανδρέας, 17) 2009-12 Σαριδάκης Στυλιανός, 18) 2013-14 Μιχελάκης Αντώνιος, 19) 2014-16 Δρακόπουλος Θεόδωρος, 20) 2016-2016 Ροδάκης Δ., 21) 2018 Βιδιαδάκης Γεωργ.

Σχετικά άρθρα