MENOY
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Λάρισα - Ρέθυμνο 82-65

0

Η προσπάθεια για την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία δε στέφθηκε με επιτυχία, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να γνωρίζει την ήττα με 82-65 στη Λάρισα από την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα μας έμεινε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά και με επιμέρους 34-8 στο φινάλε της α’ περιόδου και στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 36-15 (13’). Οι παίκτες μας «κυνηγούσαν» σε όλο το ματς για να επανέλθουν στη διεκδίκηση της νίκης και εν μέρει το κατάφεραν, μειώνοντας σε 71-63 στο 36’. Παρ’ όλα αυτά, δεν υπήρξε συνέχεια, με τη Λάρισα να φεύγει νικήτρια με 82-65.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 21 πόντους, με τον Γκόρντον να ακολουθεί με 12 πόντους. Η επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας είναι το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου (15.45) στο «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στον Ιωνικό Affidea.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας, με τους Φράνκαμπ και Γκόρντον να την «οδηγούν» επιθετικά (2-7 στο 2’). Η Λάρισα κατάφερε να απαντήσει με σερί 14-2 (16-9 στο 7’), αλλά η είσοδος των Καμπερίδη και Μαραγκάκη άλλαξε τα δεδομένα σε άμυνα και επίθεση, μειώνοντας σε 16-13. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τα συνεχόμενα λάθη και τα άστοχα σουτ να δίνουν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να «χτίσουν» νέο σερί με 11-0 για το 27-13 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Η πολύ μέτρια εικόνα συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο. Η Λάρισα έβρισκε εύκολα λύσεις από το τρίποντο, με την ομάδα μας να καταφέρνει να μειώσει προσωρινά σε 36-21 μετά το 36-15. Η διαφορά των δύο ομάδων παρέμενε η ευστοχία έξω από τα 6.75μ., με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το α’ ημίχρονο με 8/17, σε αντίθεση με το 2/11 των παικτών μας, παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και με 23 πόντους (50-27), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 52-31.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά δεν έφτανε για να πλησιάσει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Τα δύο τρίποντα των Χριστοδούλου και Χάρις έδωσαν «ανάσα» (54-37 στο 24’), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις (59-37). Πάντως, μέσω της αυξημένης ενέργειας στην άμυνα και 6/6 βολές των Χριστοδούλου και Φράνκαμπ η διαφορά μειώθηκε στους 16 πόντους (59-43). Ο γκαρντ της ομάδας μας πήρε πάνω του στη συνέχεια το επιθετικό κομμάτι και με 2 τρίποντα έγραψε το 65-51 της γ’ περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο

Η επιμονή και η υπομονή των παικτών μας, σε άμυνα και επίθεση, απέδωσαν στην 4η περίοδο, όπου με επιμέρους 3-7 κατέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (68-58 στο 32’) μετά από πολλή ώρα, χάρη στους Καμπερίδη και Γκόρντον. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό αλλά αστόχησαν σε 3 σερί επιθέσεις, με τον Παπαντωνίου να «τιμωρεί» (71-58 στο 34’). Οι Φράνκαμπ και Χότον, τελικά, κατάφεραν να μειώσουν στους 8 πόντους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (71-63 στο 36’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και με σερί 6-0 «κλείδωσαν» τη νίκη (77-63 στο 37’), με το ματς να ολοκληρώνεται στο 82-65.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Πουρσανίδης.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65.

Λάρισα (Βαγγέλης Αγγέλου): Χίκι 13(3), Ρας 16(4), Μπερχανεμέσκελ 3(1), Χάρις 12(1), Παρκς 11, Χείλαρης, Τσιλούλης 8(2), Φλόιντ 2, Παπαντωνίου 17(2).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8(1), Μάρεϊ 2 (4ριμπ.), Χάρις 3(1τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Γκίρντον 12(5ριμπ.), Φράνκαμπ 21(4τριπ., 7ριμπ., 5ασ., 2κλ.), Λι 6, Χότον 2(3ριμπ., 3ασ.), Μαραγκάκης (2ριμπ.), Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 8 (1τριπ., 4ριμπ., 2ασ.), Γαρέζος 3(1), Ραζής.