Περιστέρι winmasters - Ρέθυμνο: 71-61

0

Παρά την εξαιρετικά δύσκολη αποστολή του, το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να βάλει δύσκολα στο Περιστέρι Winmasters και να «παλέψει» μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα, χάνοντας τελικά με 71-61, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα μας εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο εκτός έδρας ματς του β’ γύρου, κοντράροντας στα ίσια μία πολύ ποιοτική ομάδα. Μάλιστα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-17, κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί στην επανάληψη (35-36 στο 22’). Την ίδια ανατροπή προσπάθησε να πετύχει και στο φινάλε, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 62-48 (33’), μειώνοντας σε 66-61 στο 38’, χωρίς να υπάρξει, όμως, συνέχεια. Εκείνο που στοίχισε περισσότερο ήταν η αστοχία, ιδιαίτερα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, χάνοντας 13 στο σύνολο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 21 πόντους, ενώ ο Τζος Κάρτερ πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση (17π.).

Η ομάδα μας επικεντρώνεται στο επόμενο εντός έδρας ματς, αντιμετωπίζοντας το Σάββατο (18/1 – 15.30) τον Ηρακλή.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να δίνουν «μάχες» στις δύο πλευρές του γηπέδου, συμβαδίζοντας στο σκορ (6-7 στο 5’). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Περιστέρι Winmasters «έτρεξε» σερί 9-0 (15-7), με τον Χριστοδούλου να σταματάει το σερί (15-9). Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε για την ομάδα μας, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στον πάγκο με τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (19-10).

2ο Δεκάλεπτο

Στο επιθετικό κομμάτι το Ρέθυμνο Cretan Kings λειτούργησε καλύτερα στη β’ περίοδο, με τους Φράνκαμπ, Χριστοδούλου και Καμπερίδη να μειώνουν σε 24-17 (14’). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 13 πόντους (30-17 στο 16’), αλλά η απάντηση ήρθε από τα 6.75μ., με τους Κάρτερ και Φράνκαμπ να «πυροβολούν» και τον τελευταίο με 9 δικούς του σερί πόντους να στέλνει την ομάδα μας στα αποδυτήρια, ούσα πίσω στο σκορ με έναν πόντο, έπειτα από επιμέρους 2-14 (32-31).

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε δυναμικά, με τους Κάρτερ και Γκόρντον να της δίνουν το προβάδισμα με 35-36 (22’). Έπειτα, ο Φράνκαμπ τη διατήρησε κοντά στο σκορ (45-41), αλλά το Περιστέρι, εκμεταλλευόμενο τα λάθη των παικτών μας, επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (52-42 στο 28’), με το γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-45 υπέρ των γηπεδούχων.

4ο Δεκάλεπτο

Με τρίποντο ξεκίνησε την 4η περίοδο η ομάδα μας (55-48 στο 31’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι λάθος επιθετικές επιλογές είχαν ως αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν σερί 7-0 και να απομακρυνθούν με 14 πόντους (62-48 στο 33’). Εκείνος που ηγήθηκε στο σκοράρισμα ήταν ο Κάρτερ, ο οποίος με 6 δικούς του πόντους μείωσε σε 64-56 (35’), πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στη συνέχεια (66-61 στο 38’). Από κει και πέρα χάθηκε η ευκαιρία για να μειώσει ακόμα περισσότερο, με το τρίποντο του Αγραβάνη (69-61 στα 45’’ πριν το τέλος) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 71-61.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8 (1), Μορέιρα 9, Καράμπελας 5 (1), Βασιλόπουλος 9 (1), Γκρέι 20 (4), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3 (1), Μόουζες 6 (2).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις, Κάρτερ 17 (4), Γκόρντον 8 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7 (1), Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (4 ριμπάουντ), Γαρέζος, Ραζής, Μαραγκάκης.