Ρέθυμνο - Ηρακλής 69-63: Δεν χάνει στην έδρα του το Ρέθυμνο

0

Ασταμάτητο είναι το Ρέθυμνο Cretan Kings στο «Μελίνα Μερκούρη», γράφοντας την 7η σερί νίκη του με 69-63 επί του Ηρακλή, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η ομάδα μας κατάφερε να ξεπεράσει και το δύσκολο εμπόδιο του Ηρακλή, με κυρίαρχο στοιχείο και πάλι την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-37 στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη η ασφυκτική του άμυνα είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 26 πόντους, στοιχείο που του έδωσε τη νίκη. Επίσης, «κλειδί» αποδείχθηκε η ευστοχία έξω από τα 6.75μ. στην 4η περίοδο, όπου ο Χριστοδούλου με δύο δικά του και ο Κάρτερ με ακόμα ένα «σφράγισαν» τους δύο βαθμούς της νίκης.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κόνερ Φράνκαμπ με 19 πόντους (5 ριμπ., 6 ασ.), ενώ ακολούθησαν οι επίσης εξαιρετικοί Χάρις (11π.), Χριστοδούλου (11π.), Κάρτερ (9π.) και Καμπερίδης (7π.).

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Δυναμικά ξεκίνησε η ομάδα μας, με την καλή αμυντική λειτουργία και τις σωστές επιθετικές επιλογές να της δίνουν προβάδισμα με 11-5 (3’). Ο Ηρακλής αντεπιτέθηκε, χτυπώντας μέσα στο καλάθι και με επιμέρους 5-15 πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 15-20 (8’). Παρ’ όλα αυτά, το Ρέθυμνο Cretan Kings ανέκαμψε και με σερί 7-0, από τους Φράνκαμπ, Γκόρντον και Καμπερίδη, ολοκλήρωσε την 1η περίοδο προηγούμενη 22-20.

2ο Δεκάλεπτο

Αποφασιστικά ξεκίνησε και τη 2η περίοδο, κυριαρχώντας και στα δύο μισά του γηπέδου. Μάλιστα, με 3 σερί τρίποντα από τους Σπυριδονίδη, Χάρις και Καμπερίδη «έχτισαν» ένα επιμέρους 11-5 για το +8 (33-25 στο 14’). Στη συνέχεια πρωταγωνίστησαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τον Χάρις να αυξάνει τη διαφορά (36-27 στο 18’). Όμως, πολύ γρήγορα και χτυπώντας στο τρανζίσιον, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ με σερί 10-0, με το 36-37 να είναι και το σκορ του α’ ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Αν και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 36-40 στο ξεκίνημα, ο Φράνκαμπ απάντησε από την πλευρά των παικτών μας και με σερί 5-0 έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα μας με 41-40. Μάλιστα, οι Χάρις και Λι πρωταγωνίστησαν στη συνέχεια (48-44), με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν (54-51 στο 29’) και τον Τέπιτς να διαμορφώνει το 54-53 της γ’ περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο

Στην τελευταία περίοδο έγινε πραγματική μάχη, με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στο αμυντικό τους κομμάτι, με αποτέλεσμα να το πρώτο καλάθι να επιτυγχάνεται στο 33’ από τον Χριστοδούλου με τρίποντο (57-53). Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης «χτύπησε» ξανά έξω από τα 6.75μ. (60-53 στο 35’). Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων ήρθαν στο 7ο λεπτό της 4ης περιόδου (60-55), μειώνοντας ξανά στο καλάθι (60-57). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά, με τον Κάρτερ να σημειώνει ένα δύσκολο και σπουδαίο τρίποντο, ενώ κέρδισε και το φάουλ για το 64-57 (38’). Από κει και πέρα, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά μας, με τον Χριστοδούλου να δίνει συνέχεια (67-61), ενώ ο Φράνκαμπ με 2 εύστοχες βολές στο φινάλε έβαλε τέλος στα σενάρια, με το τελικό σκορ στο 69-63.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Θεονάς, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 4 (8 ριμπάουντ), Χότον 2, Χάρις 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κόψιμο), Κάρτερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τέπιτς 5(1), Καββαδάς 15, Σούλερ 17, Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (1), Γκάρετ.