"Λύγισε" στην παράταση την Ιεράπετρα το Ρέθυμνο Cretan Kings

0

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο με την ομώνυμη ομάδα να το εκμεταλλεύεται και να προηγείται με έναν πόντο (15-14).

Στην συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Μητρόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους και έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με +8 (27-35).

Το δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δυνάμωσαν στην άμυνα και το Ρέθυμνο δυσκολευόταν στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει ισόπαλος με 58-58.

Στην παράταση το Ρέθυμνο σοβαρεύτηκε και με επιμέρους σκορ 4-18 πήρε την πολύτιμη νίκη που το διατήρησε στην κορυφή.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Στέβοβιτς με 20 πόντους ενώ από κοντά με 12 ήταν ο Σφακιανάκης με τον Ζουμπουλάκη.

Δεκάλεπτα:15-14, 27-35, 44-47, 58-58 κ.δ., 62-76 παρ.(παράταση)

Διαιτητές: Χατζημάρκος, Μαρκάκης.

ΑΟΚ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ): Σταυρακάκης 10(1), Γαϊτανάκης 7(1), Καραγιαννάκης 15, Νικητάκης 10, Καραλάκης 10(2), Καραμανωλάκης 1, Πηγιάκης, Σκαλάιος, Γαλυμιτάκης, Ροδουσάκης, Αγγελάκης 9(1), Νάτσος.

ΡΕΘΥΜΝΟ (ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ-ΝΤΑΛΙΑΝΗΣ): Αθανίτης, Ασουμανάκης, Κούμουλος 10(2), Μαραυγάκης 8(2), Κωσταντινίδης, Τσιάτσιος 12, Φωτάκης 8, Γκιουλέας 6, Στέβοβιτς 20(3), Ζουμπουλάκης 12, ακΣφακιανάκης.ς.