"Λύγισε" στο Αρκαλοχώρι η Ακαδημία Ρεθύμνου

0

Την 2η ήττα της σε 8 αγώνες γνώρισε χθες στο Αρκαλοχώρι η Ακαδημία Ρεθύμνου με 61-47(26-26) από την τοπική Αναγέννηση, στο  πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίκτες του στο   να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι στο γήπεδο και με τους Δουλγεράκη και Σειραγάκη να ηγούνται της προσπάθειας προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η πολύ δυνατή άμυνα των γηπεδούχων αποσυντονισε την Ακαδημία, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στο ημίχρονο με 26-26.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που καθόρισε στην ουσία το παιχνίδι, μιας και η Αναγέννηση με αιχμές τους Αποστολίδη και Σπυριδακη έχτισε μια διαφορά 10-12 πόντων, την οποία διατήρησε και στην τελική ευθεία του αγώνα, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 61-47.

Στα  35" πριν το τέλος ο προπονητής της Ακαδημίας αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στην γραμματεία.

Δεκάλεπτα : 13-18, 13-08, 21-09, 14-12

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(Δραγατζης):Μορφιαδακης 3(1), Κριθινακης 9, Μαυρίκος, Σαντια 7, Κολοκοτρώνης, Χαρωνιτης 3(1) Αλετρας 4, Καμπιτακης, Κουαρετακης 7, Σπυριδακης 13, Αποστολίδης 15(1), Γκουρμιχαλης

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης):Φοβάκης, Κυδωνακης, Τερζάκης, Σαρειδάκης 8, Σειραγάκης 13(1), Πριναράκης 3, Δουλγεράκης 16, Παπαδακης 3(1), Γιάννης 2,