Καταρχήν δυό λόγια για αυτό το «ασήμαντο» για ορισμένους έργο: χωρητικότητα 450.000 μ3 νερού έχει απλωμένα δίκτυα περίπου σε έκταση 15.000 στρεμμάτων με καθαρή άρδευση 3500-4000 στρέμματα και έχει δώσει πνοή ζωής στην περιοχή, καταναλώνονται μέσο όρο 160.000 μ3 , φέτος λόγω λειψυδρίας η ποσότητα που πήρε ήταν περί τις 200000 Μ3 .
Με αφορμή τη μεγάλη και καταστροφική φωτιά του Αμαρίου, όπου στα αποκαΐδια της περιοχής κάποιοι προσπαθούν να αποκομίσουν πολιτικά ή ίδια οφέλη ίσως και να κρύβονται και κάποιες σκοπιμότητες, εξυμνούν το μεγάλο έργο φράγμα Ποταμών σαν το μοναδικό που συνετέλεσε στην κατάσβεση της φωτιάς.
Θα έπρεπε ‘όμως να γνωρίζουν ότι ο βασικός τροφοδότης που συνέβαλε ώστε να μην εξαπλωθεί περισσότερο ήταν η ΛΙΜΝΟΔΕΞΑΜΕΝΗ ΒΥΖΑΡΙΟΥ όπου σε επιφάνεια 90 στρεμμάτων η στάθμη του νερού κατέβηκε κατά 1,5 μέτρο με υπαρκτό τον κίνδυνο τώρα η αρδευόμενη περιοχή να μείνει χωρίς νερό.`
Δεν επιζητούμε ούτε μπράβο ούτε ευχαριστίες αλλά θα έπρεπε να αναφερθεί αυτή η συμβολή, αντί όμως αυτού διαφήμιζαν ότι το μεγάλο έργο που θα σώσει το Αμάρι πήρε περιβαλλοντικούς όρους παντού ο «μεγάλος χορηγός».
Αυτά τα λίγα για την αποκατάσταση της αλήθειας χωρίς να επιζητούμε επαναλαμβάνω επαίνους διότι δεν χρειάζονται, αρκεί που έβλεπαν όλοι στην περιοχή από πού έγινε η περισσότερη άντληση υδάτων.
Συμπαραστεκόμαστε στους κατοίκους της πληγείσας περιοχής και ευχόμενα τέτοια καταστροφή να μην ξανασυμβεί.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Παντελάκης Γεώργιος