Τρίκαλα - Ρέθυμνο 76-86: Οι Κρητικοί βύθισαν τους Θεσσαλούς

0

Το Ρέθυμνο επικράτησε στην παράταση των Τρίκαλων (76-86) με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Μούντι (28π.). Δύσκολη η παραμονή των Θεσσαλών

Το Ρέθυμνο πήρε σπουδαία νίκη στα Τρίκαλα μετά 45΄παιχνιδιού επικρατώντας με 76-86.

Η επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη μετά από δυόμιση χρόνια στην αγωνιστική δράση δε συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους για τους οποίους πλέον η παραμονή στην κατηγορία έγινε εξαιρετικά δύσκολη.

Οι Κρητικοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 70-66 κι ένα λεπτό να απομένει, έδειξαν ψυχραιμία κι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση στην οποία έκαναν ό,τι ήθελαν.

Το Ρέθυμνο πήρε από τους ξένους του 75 από τους 86 πόντους όλης της ομάδας και πλέον αισθάνεται πολύ πιο άνετα στη βαθμολογία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο σούταρε πολύ καλύτερα στα δίποντα (30%-65%) κι έδωσε 5 περισσότερες ασίστ (14-19).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στέφαν Μούντι σε 30:29 είχε 28 πόντους (4/4δ., 3/5τρ., 11/13β.), 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Εξέβιερ Τέιμς ήταν πολύ άστοχος αφού για να σκοράρει 7 πόντους είχε 2/11 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το άστοχο σουτ του Τέιμς που θα χάριζε τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς και φυσικά το 0-8 στο ξεκίνημα της παράτασης υπέρ των νικητών.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σακίλ Γκούντουιν ολοκλήρωσε το ματς με double double έχοντας 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Θεσσαλοί τις 12/20 βολές και το Ρέθυμνο τις κακές επιστροφές στην άμυνα αφού δέχτηκε 19 πόντους από αιφνιδιασμό αντιπάλων.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 70-70 (παρ.) 76-86