Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας τους ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.
Ο Αστέρας στο τελευταίο του φιλικό έχασε από τον Άρη Σούδας (1-2), ενώ ο Ρεθυμνιακός νίκησε το ΣΥΝΚΑ (2-0).
Υπενθυμίζουμε ότι μετά την συμμετοχή του Πλατανιά στον Κρητικό όμιλο, θα διεξαχθεί νέα κλήρωση όπου οι ομάδας θα μάθουν το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, ενώ η πρεμιέρα αναβλήθηκε και πήγε μια βδομάδα πίσω δηλαδή στις 18/10.