Η Ομοσπονδία της Κροατίας έκανε γνωστό με ανακοίνωσή της μετά το τέλος της αναμέτρησης ότι όλοι οι παίκτες που έκαναν τα τεστ κορονοϊού την Δευτέρα βρέθηκαν αρνητικοί.
Ο Κροάτης αμυντικός θα παραμείνει στην Κωνσταντινούπολη και θα βρίσκεται σε καραντίνα, μέχρι να βγει το αποτέλεσμα και του δεύτερου τεστ.
Πλέον υπάρχει σοβαρός κίνδυνος διασποράς καθώς ο Βίντα ήρθε σε άμεση επαφή με όσους ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν, ενώ στον «αέρα» βρίσκεται και ο αγώναςτου Σαββάτου όπου θα παίξει η Κροατία με την Σουηδία.