Ολοκληρώνεται την επόμενη εβδομάδα το έργο αναβάθμισης του οδικού δικτύου Κεραμέ – Αγαλιανός – Αγία Παρασκευή του Δήμου Αγίου Βασιλείου το οποίο χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ανάκαμψης στα πλαίσια του προγράμματος «ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ» με αρχικό προϋπολογισμό 1.701.250 ευρώ
Είχαν προηγηθεί εργασίες οδοποιίας, κατασκευή τοιχίων αντιστήριξης, καθαρισμός και διαμόρφωση πρανών, κατασκευή τεχνικών, επενδεδυμένη τάφρος μήκους 2 χιλιομέτρων και εγκατάσταση έξυπνων φωτιστικών σωμάτων στις εισόδους-εξόδους των οικισμών και στις διασταυρώσεις ενώ εκκρεμεί η τοποθέτηση των στηθαίων ασφαλείας και η διαγράμμιση της οδού.
«Το έργο αυτό ολοκληρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ. Εκτός από την προφανή ενίσχυση της οδικής ασφάλειας και την βελτίωση της προσβασιμότητας, έχει και αναπτυξιακά χαρακτηριστικά καθώς εξυπηρετεί μια αναπτυσσόμενη περιοχή του Δήμου μας με έντονο τουριστικό και επενδυτικό ενδιαφέρον» τόνισε ο Δήμαρχος Γιάννης Ταταράκης και συμπλήρωσε:
«Ένας ακόμα κάθετος οδικός άξονας στον αγιοβασιλειώτικο παραλιακό άξονα αναβαθμίζεται. Παραδίδουμε στους κατοίκους και επισκέπτες μας ένα σύγχρονο και ασφαλή δρόμο.»
Επίσης ο Δήμαρχος δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τον Προέδρο της Τοπικής Κοινότητας Κεραμέ Γιώργο Αλεβυζάκη, για την καθημερινή παρουσία κατά την εκτέλεση των εργασιών καθώς και τον Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Βαγγέλη Σαβοργιννάκη για την συμβολή του.