Οι Γάλλοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για ανοίξουν το σκορ, με τον Νόιερ, να αρνείται το γκολ στις προσπάθειες των Νεϊμάρ στο 18’, Εμπαπέ στο 45’ και Μαρκίνιος στο 70’!
Έτσι η Μπάγερν που έλεγξε πλήρως τον Ρυθμό του αγώνα στο Β' μέρος, άνοιξε το σκορ στο 59', όταν ο Κίμιχ έβγαλε σέντρα ακριβείας για τον αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι Κομάν, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νάβας, για το 1-0 υπέρ των Γερμανών.
Οι Βαυαροί κυριάρχησαν στην συνέχεια αλλά στο δεύτερο των καθυστερήσεων, στάθηκαν τυχεροί, όταν ο Εμπαπέ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.
Η Μπάγερν κατέκτησε το 6ο Champions League στην ιστορία της και επέστρεψε στην κορυφή μετά από το 2013.
Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ (80’ Κουρζαβά), Ερέρα (72’ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Παρέδες (65’ Βεράτι), Ντι Μαρία (80’ Τσούπο Μοτίνγκ), Εμπαπέ, Νεϊμάρ.
Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (25΄ Ζίλε), Αλάμπα, Ντέιβις, Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκορέτσκα, Κομάν (68’ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (68’ Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι.