Στη δήλωσή του ο Περιφερειάρχης Κρήτης, αναφέρει:
«Χιλιάδες μαθήτριες και μαθητές πέτυχαν σήμερα την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Με πίστη στις δυνατότητές τους, με υπομονή και πολλές ώρες προετοιμασίας κατάφεραν να επιτύχουν το στόχο τους.
Ως αυριανοί ακαδημαϊκοί πολίτες ξεκινούν μια νέα δημιουργική πορεία με τις οικογένειές τους να τους στηρίζουν. Η σημερινή ημέρα, είναι ένας σταθμός. Η διαδρομή μεγάλη, γεμάτη εμπειρίες.
Η σημερινή μέρα όμως αποτελεί αφετηρία και για τους υποψήφιους που δεν ευοδώθηκαν οι στόχοι τους. Οι ευκαιρίες θα είναι πολλές, για να ανακαλύψουν το δικό τους ξεχωριστό δρόμο της επιτυχίας».