Η συνάντηση έγινε στο πλαίσιο της προεκλογικής περιοδείας του ιστορικού στελέχους του ΠΑΣΟΚ - ΚΙΝΑΛ ενόψει ευρωεκλογών καθώς και ο ίδιος διεκδικεί μια θέση στο ευρωκοινοβούλιο της προσεχούς πενταετίας. Στην συνάντηση παρευρέθηκε ο Γραμματέας της Ν.Ε. Ρεθύμνου του ΠΑΣΟΚ - ΚΙΝΑΛ κ. Ανδρέας Αντωνίου καθώς επίσης συνεργάτες του κ. Μανιάτη και στελέχη του κόμματος.
"Η Κρήτη μπορεί να γίνει πρότυπο ανάπτυξης για ολόκληρη την Ευρώπη" σημείωσε ο υποψήφιος ευρωβουλευτής, δίδοντας έμφαση στα καίρια ενεργειακά και περιβαλλοντικά ζητήματα.
Ολόκληρη η δήλωση του Γιάννη Μανιάτη στο βίντεο που ακολουθεί: