Ο Υφυπουργός, επικεφαλής κλιμακίου της κυβερνητικής παράταξης, στο οποίο συμμετείχαν ο Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Γιάννης Κεφαλογιάννης και η Βουλευτής της Ν.Δ. κ. Ζωή Ράπτη, επισκέφθηκαν το πρωί του Σαββάτου τον Δήμαρχο Ρεθύμνης κ. Γιώργη Μαρινάκη στο Δημαρχείο της πόλης
Η Βουλευτής Ζωή Ράπτη που στο παρελθόν ήταν Υφυπουργός Υγείας των κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στα ζητήματα που ταλανίζουν το Νοσοκομείο Ρεθύμνου:
Από την πλευρά του ο Δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γιώργης Μαρινάκης έκανε λόγο για φίλους του Ρεθύμνου και επισήμανε τα θεσμικά ζητήματα που συζήτησε με το κυβερνητικό κλιμάκιο: