Η κυβέρνηση μαζί με την επιτροπή λοιμωξιολόγων έχουν ανάψει το «πράσινο φως», ώστε το πρωτάθλημα να ξεκινήσει αλλά δηλώνουν ότι πρέπει να τηρούνται υγειονομικά πρωτόκολλα όπως συμβαίνει σε Super League 1 και της Super League 2!
Έτσι την Δευτέρα (15/02), οι 20 ομάδες (δύο όμιλοι των 10) θα ξεκινήσουν τις ομαδικές προπονήσεις και σε διάστημα 25 ημερών (μέχρι 10 Μαρτίου) θα γίνει και η έναρξη.
Η επιτροπή είναι επίσης θετική και στην έναρξη της Γ' Εθνικής, ώστε οι ομάδες να επιστρέψουν αρχικά στις ομαδικές προπονήσεις και στην συνέχεια στα τέλη του Μάρτη να έχουμε ξανά δράση.